TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Thu 28 Mar 2024 22:27

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 168 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Tue 03 Jul 2007 17:59 
Evolutia lucrarilor pe strada Apusului, vad ca se schimba absolut tot si se reface canalizarea.


Attachments:
DSC09662.JPG
DSC09662.JPG [ 103.61 KiB | Viewed 4515 times ]
DSC09663.JPG
DSC09663.JPG [ 113.3 KiB | Viewed 4515 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 06 Jul 2007 17:15 
Pe Apusului nu imi dau seama ce fac, au taiat din copaci astfel incat a ramas un spatiu destul de mare intre cele 2 loturi de copaci, ori se fac parcari in spic ori se face o strada secundara de circulatie.
De asemenea a inceput introducerea cablurilor pentru viitori stalpi noi.
Pe Moinesti au pus stalpi noi.
Pe Bd. Iuliu Maniu am vazut ca tot marcau si masurau trotuare...posibil pentru schimbarea stalpilor, ma intreb cum or face cu reteaua de troleibuz.


Attachments:
DSC09748.JPG
DSC09748.JPG [ 141.18 KiB | Viewed 4470 times ]
DSC09749.JPG
DSC09749.JPG [ 122.02 KiB | Viewed 4470 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 06 Jul 2007 17:20 
Offline
User avatar

Joined: Fri 26 May 2006 20:56
Posts: 49
Location: Bucuresti,Sector2,D-na Ghica
La TV ziceu acu'cateva zile ca acolo se vor face parcari.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 06 Jul 2007 21:39 
Offline

Joined: Mon 23 Jan 2006 13:10
Posts: 171
Are cineva poze actuale cu Sos. Oltenitei (sectiunea intre Bd. Brincoveanu si Bellu) ? In primavara se lucra intens pe partea cu blocuri la o - aparent - banda suplimentara (sau locuri de parcare).

Sint curios ce s-a facut in final acolo.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 06 Jul 2007 21:41 
Pe Oltenitei a fost largita soseaua cu cativa m, unde se lucra la blocuri s-au facut parcari.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 06 Jul 2007 22:04 
Am imrpesia ca pe Oltenitei s-a ridicat nivelul strazii noi cu cativa cm. Am vazut ca bordurile noi sunt mai inalte decat fostul nivel, al strazii, iar pietrisul pus, si tasat, depaseste putin banda veche. Pe partea spre Brancoveanu, au turnat deja asfalt, si au inlocuit chiar si cativa stalpi de tramvai, si i-au daramat pe cei vechi. Soseaua este,in plus, mult mai lata. Si s-au apucat acum de o banda spre BIG. Am vaga impresie ca 232 va mai sta muuuulta vreme deviat 8-| .


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 06 Jul 2007 23:39 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
RobertC wrote:
Str. Maltopol este un mare transeu.


Pardon, e chiar foarte circulata.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 07 Jul 2007 00:04 
In caz ca nu ati vazut in poza, pomii ramasi pe strada Apusului au fost varuiti :roll:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 07 Jul 2007 09:44 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:26
Posts: 195
Location: Bucuresti
Dr2005 wrote:
RobertC wrote:
Str. Maltopol este un mare transeu.

Pardon, e chiar foarte circulata.

Timp de c?teva săptăm?ni a fost ?nchisă complet pentru ?nlocuirea unor conducte de apă. Evident că la sf?rşit au acoperit doar ce au săpat de a rămas strada ?n vreo 3 "culori" :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 07 Jul 2007 11:46 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Dar 182 circula pe ea!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 07 Jul 2007 11:53 
Este redeschisa de vreo 10 zile.
Dar la cum arata banuiesc ca o sa intre sa o repare calumea. :roll:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 13 Jul 2007 23:29 
Iata ce lucrari la strazi ni se pregatesc:

B-dul Dimitrie Cantemir
Str. Stirbei Voda
Str. General H. M. Berthelot
Str. Ion Campineanu
Str. Luterana


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 16 Jul 2007 22:00 
Autobuzul 601 nu mai intoarce pe aceasta strada, totusi voi mentiona aceasta lucrare, din ciclul "sunt videan, dar ma tratez".
Dupa ce au asflaltat strada pe care cobora pe vremuri 601 pe malul garlei, s'au gandit sa blocheze accesul de pe soseaua Viciului pe acea strada si o portiune din breteaua care ajungea in spatele pietei Crangasi. Nu stiu cat va dura lucrarea, dar mi se pare prostie ordinara sa asfalteze o strada pe care nu se mai poate ajunge.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 26 Jul 2007 20:10 
Cat de curand linia 178 nu va mai intra pe Apusului, au inceput sa sape si cealalta jumatate de strada.
Prima parte este cu primul strat de asfalt pus, se luceaza la montat stalpi si...pana acum nu am mai vazut pe nici o strada reconstruita - se monteaza hidranti si cismele cu apa pentru pt trecatori :shock: :D :D


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 26 Jul 2007 21:34 
Corect, primarul care a pus canalizare si nu a mai pus si cismele nu a fost reales. E adevarat, Apusului e mai mare si circulata, nu prea ai cum sa-ti scoti covoarele si masinile la spalat in strada.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 27 Jul 2007 14:43 
Se continua bataia de joc la adresa calatorilor din zona Apusului.
Dupa ce 336 a fost deviat la Master acum vreo luna de nu stia nimeni nimic si am luat o teapa de m-am intors 2 statii pe jos pana acasa acum am luat din noua aceeasi teapa, de data asta cu 178 care merge tot la Master pe un traseu pe care cred ca nici soferii nu il stiu...printre blocuri :evil: , din nou m-am intors aproape 2 statii pe jos din cauza lenei de a anunta sau macar de a pune din prima zi afisele pe autobuze :x :x :x :x :evil: :evil: :evil:
Practic capatul Apusului este mutat la Master SA.

De asemenea a inceput asfaltarea si constructia de parcari si reconfigurarea trotuarelor pe Bd. Iuliu Maniu intre Veteranilor si Gorjului.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 07:21 
Offline
User avatar

Joined: Mon 22 May 2006 10:36
Posts: 60
Location: Bucuresti 4 (Piata Progresul)
Pe strada Dr. Bagdasar, intre Piata Eroilor si sos. Pandurilor, circulatia autobuzelor este ingreunata de lucrarile de asfaltare. S-a ras asfaltul pana la piatra cubica din "vremuri imemoriale", pe alocuri. Sunt de parere ca nu erau probleme cu calea de rulare, sunt alte zone care au prioritate la asfaltare. Dar ei stiu mai bine :evil:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 14:07 
Adica ramane mizeria aia de piatra cubica dedesubt ? Credeam ca a disparut de tot.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 14:19 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:26
Posts: 195
Location: Bucuresti
Piatra cubica este o fundatie foarte buna pentru stratul asfaltic de deasupra. Practica asfaltarii peste piatra cubica este mult mai comuna in Bucuresti decat ar parea la prima vedere - vezi Serban Voda, Mircea Eliade (segmentul din Primaverii), chiar si Kiseleff sau sos. Bucuresti-Ploiesti de la Piata Presei pana la Fantana Miorita :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 15:52 
Stiu ca este o practica foarte comuna, dar si asa piatra aia nu era asezata cum trebuie si se lasa din cauza traficului. Asa nu se lasa cu tot cu asfaltul de deasupra ?


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 17:27 
Pe Strada Apusului se reface fundatia carosabilului serios dupa ce se schimba toate retelele edilitare.


Attachments:
DSC00268.JPG
DSC00268.JPG [ 125 KiB | Viewed 4885 times ]
DSC00269.JPG
DSC00269.JPG [ 129.61 KiB | Viewed 4885 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 18:36 
Excelent, se schimba si bordurile si stalpii. :twisted: :twisted:
Observ ca schimbarea stalpilor e preponderent in sectorul 6.
Cam cati stalpi incap pe o strada? Ca sa stiu pe cate strazi se vor inlocui stalpii :twisted:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 22:30 
Pe Serban Voda a fost scoasa piatra cubica.
A se vedea cat de prost e sa asfaltezi peste piatra cubica: Sos. Oltenitei inainte de reparatia actuala. Devenise un mare dezastru!


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 22:34 
Man And Cat wrote:
Observ ca schimbarea stalpilor e preponderent in sectorul 6.
Cam cati stalpi incap pe o strada? Ca sa stiu pe cate strazi se vor inlocui stalpii :twisted:


In sectorul 6 - si schimbarea gardurilor de la blocuri/spatiu verde+ banci/cosuri de gunoi unde este cazul.
Pe Apusului sunt vreo 35-40 stalpi, cam la fel si pe Moinesti.
Imi plac noile proiectoare de lumina, arata cam SF dar merge :shock:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 22:46 
Deci 150-200 strazi ca Apusului, anul acesta si urmatorul :P :P


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 22:54 
Sa nu uitam ca pe strazi se folosesc stalpi mai mici, pe bulevardele cu troleibuz se vor pune stalpi mari care sa tina si reteaua de troleibuz...si costa mai mult :!:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 23:02 
Intrebare, pe unde o ia 178 pana la urma???
Si alta, off-topicoasa: daca schimba stalpii de troleu, baga si niste bani, in niste elemente noi de retea, daca tot demonteaza totul?? :?


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 23:02 
Depinde ce stalpi sunt. Era un scandal cu cei folositi pe Calea Grivitei, printre altele.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 23:11 
bogdan_buc wrote:
Intrebare, pe unde o ia 178 pana la urma???
Si alta, off-topicoasa: daca schimba stalpii de troleu, baga si niste bani, in niste elemente noi de retea, daca tot demonteaza totul?? :?


178 merge pe Uverturii, intra pe Apusului si de acolo cum vrea domnul...adica ori pe prima strada la dreapta ca sa iasa spre 106 si apoi spre Iuliu Maniu ca sa ajunga la Master :evil: , ori merge pana la Ghirlandei pe linia lui 106 apoi spre Iuliu Maniu. Oricum cred ca saptamana asta o sa se termine toata strada aia. :roll: Poate totusi e gata la termen in Septembrie.

Elemente noi de retea :lol: , ai fost pe linia 21/66 ? :lol:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jul 2007 23:25 
Ai si o poza, s-o pui la "Lucrarile pe 21", si sa-mi stergi mesajul?? Ca ma faci curios 8-| .


Top
  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 168 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group