TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Fri 19 Apr 2024 22:31

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 163 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Sat 08 Mar 2008 01:16 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Iata unul dintre motivele pentru care de-abia astept sa ma vad cu permisul de conducere in mana... si e asa in fiecare zi. Da, oamenii din statie NU AU INCAPUT in tramvai.


Attachments:
Aglomeratie 41.jpg
Aglomeratie 41.jpg [ 71.31 KiB | Viewed 5701 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 08 Mar 2008 09:36 
Offline
User avatar

Joined: Tue 13 Mar 2007 18:49
Posts: 37
Location: Bucurest. S6 Militari
La statia Crangasi cand vine si metroul si metroul usor nu este loc pe refugiul de tramvai. Mai ales ca in statii au aparut si multi comercianti cu 3 la 10.000. Tramvaiele stau cuminti in coloana si asteapta ca s-a isi dea lumea seama ca acel tramvai in care se inghesuie nu este ultimul. Nustiu daca ar avea rezolvare aglomeratia asta.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 08 Mar 2008 10:51 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:26
Posts: 195
Location: Bucuresti
At?t pe 29 februarie c?t şi pe 7 martie am aşteptat de mi s-au lungit urechile ?n staţie la Caşin la 7 seara şi apoi m-am băgat "la intimidare" pe scară, poate-poate ?ncap 8) Regula de bază e că ?n tramvai tot timpul mai ?ncape un călător ?n plus pe scară :lol: Oricum p?nă ?n Cr?ngaşi am mers pe scară, urc?nd c?te o treaptă, iar apoi am reuşit să mă strecor p?nă la un geam - dar p?nă la Moghioroş nu am avut loc să ?mi schimb poziţia ?n sensul de a mă ?ntoarce cu faţa la uşă :shock:

Tind să cred că problema liniei 41 stă mai ales ?n cele 3 intersecţii "imbecile" (Ghencea / Braşov, Clucerului şi Miciurin) fiindcă ?n zile cu trafic mai acceptabil fluenţa tramvaielor e mult ?mbunătăţită. Dacă e ajun de Crăciun / Paşte / Sf. Valentin sau altă sărbătoare importată sau nu, cam gata, facem format .zip cu oameni :?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 09 Mar 2008 14:15 
Offline
User avatar

Joined: Tue 23 Oct 2007 13:53
Posts: 233
Location: Bucuresti (Vest), Drumul Taberei
Problemele liniei 41 sunt in mare parte 3:

- nesepararea completa de trafic (portiunea Maresal Averescu/ Presei Libere) si lipsa pasajelor subterane pentru pietoni in zone cu trafic intens (Lujerului, Bd Timisoara, Piata Sergiu Cilibidache, Crangasi).
- semnalizarea rutiera defectuasa si traficul rutier haotic in intersectii (mai ales semnalul fara prioritizare de la Presei Libere ce adauga si 1 minut la durata cursei). Foarte slab sta si semnalizare la intersectia Ghencea si Brasov (doar 1 timp de traversare), cea din zona Tricodava (doar 1 timp de traversare desi s-ar putea lesne 2) sau traficul haotic de la Lujerului. Nici nu mai vorbim de alte semnale luminoase prost gestionate ca timp sau interval de schimbare.
- depasirea cu mult peste 30-40% a capacitatii de transport si lipsa optiunilor de a creste semnificativ capacitatea vagoanelor existente.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 09 Mar 2008 15:04 
Offline
User avatar

Joined: Mon 12 Mar 2007 10:03
Posts: 255
Location: Drumul Taberei
Incep sa apara probleme cu anuntzul statiilor la Citaro 1 si la autobuzele de la autobazele Ferantari si Alexandria.
Miercuri m-am urcat intr-un 126(#4195) la Piata Romana,face bucla si anuntzul vocal spunea ca urmeaza statia "Cartier Tudor Vladimirescu,legaturi cu liniile 173,221,385",in loc de Nicolae Golescu.Mai departe nu au mai fost astfel de probleme de acest gen.
Vineri,de data aceasta am luat un 368(#4598) si spunea ca tot urmeaza "Cartier Tudor Vladimirescu" :shock: :lol: :lol: ,in loc de "Nicolae Golescu",dar si ,spre exemplu,la statia Berzei a inceput sa zica legaturile cu liniile care sunt la statia Orizont...sau la Eroilor le spunea pe acelea de la Razoare :lol:...
Si pe linia 137 sunt in continuare porbleme.Incepand cu statia Frigocom(sensul spre Piata 21 dec. 1989)pana la Brasov insira legaturile cu liniile din statia "Autogara Militari" :roll: ...
Si ca tot am zis de probleme de afisaj,erau aseara pe Calea grivitzei doua trolee ikarusurile 415 T de pe linia 65 si 97,foste Bujoreni,care afisau linia si ora 7 dimineatza...atat...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 24 Mar 2008 21:08 
De cateva zile pe linia 178, mai ales la orele pranzului cand nu e chiar asa plina se urca un cersetor care face "curse" din fata in spatele autobuzului si striga in gura mare "ajutati un bolnav" . Chiar nu se poate face nimic sa scapam de ei odata ? Nu pot fi exterminati cumva ?

Si sa nu ii dati niciodata bani cersetorului cu mustata "fara" un picior care de regula e pe 41. Ca dupa ce termina "productia" pe ziua respectiva se duce si isi scoate piciorul din sacosa intre tramvaie la Ghencea si pleaca vesel acasa. Si nu mai pun ca face in jur de 150RON pe zi :evil:

Valabil si pentru cel "fara" ambele picioare care de regula face linia 32.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 24 Mar 2008 23:43 
Asta e problema! Se castiga prea bine din cersit. De ce sa faca altceva? Ar trebui sa ii ridice Politia si sa-i duca la mititica. Asa poate se invata.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 25 Mar 2008 11:14 
Asa erau si la metrou cu "6 frati si tatal lor a murit". Dupa ce s'a cam prins poporul ca erau mai mult de 6 frati care era de fapt unul singur, a schimbat placa: erau doar 4 si tatal lor era somer.
Intr'un vagon EP/V3A (cand erau) am vazut cea mai tare forma de colectare a taxei pe prostie. Un "invalid" s'a urcat prin spate, s'a tarat prin vagon exact cat facea tramvaiul pana la prima statie, a strans bani dela fraieri, iar cand s'a deschis prima usa s'a ridicat in picioare si a coborat.
Quote:
Nu pot fi exterminati cumva ?
In marea majoritate, cersetorii sunt profesionisti, deci nu trebuie sa ai mila fata de ei. Islamul spune ca poti cersi daca ai pierdut averea, dar numai pana cand ai strans ce ai avut inainte. Daca astia au avut vreodata casa si au pierdut-o, va dati seama cat trebuie sa cerseasca s'o faca la loc? :twisted:
Oricum, se vede de aici ca industria farmaceutica romaneasca e la pamant, ca si cercetarea in domeniul medical. Ce-ar fi daca pedofilii si handicapatii criminali + cersetorii ar fi dusi undeva pe post de inlocuitori ai soarecilor si ai maimutelor? Poate s'ar gasi mai repede tratamente contra cancerului si SIDA :twisted:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 25 Mar 2008 20:53 
Offline

Joined: Mon 03 Jul 2006 12:39
Posts: 610
Location: Bucuresti, Militari
E unul pe 41 mai ales dimineata, cel cu baston, care zice ca are nu stiu ce boala si arata in fuga un certificat - sunt autentice povestile+actele fluturate sau sunt contrafacute? Cine sta se se uite pe ele... Printre atatea simulari cu greu mai deosebesti o poveste adevarata. Acum vreo doi ani era una pe 66 care cerea nici mai mult nici mai putin bani pentru a-si cumpara clanta la usa !!!. Vin unii cu niste povesti acum de-ti sta mintea in loc... Alte vremuri, alte apucaturi. Si cine stie ce retea mamut se afla in spatele acestora. Nu-ti mai da de gandit - recuzita jerpelita nu mai tine, toti sunt bine imbracati, alte "accesorii" (ce carje si picioare de lemn, astea pt saraci,) acum sunt la moda tot felul de certificate, de acte, de alea-alea, maine or sa vina cu laptopul dupa ei! :D. Cati mai pun botul acum la povestile astora recrutati de Filantropica SA?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 25 Mar 2008 21:04 
Offline
User avatar

Joined: Tue 13 Mar 2007 18:49
Posts: 37
Location: Bucurest. S6 Militari
Au inceput sa apara pe mijloacele RATB cersetori daca in metrou prind greu o rama veche tip astra pentru a putea cersi in voie. Eu am vazut un cersetor pe linia 236. S-a urcat de la capat. S-a plimbat prin tot autobuzul abea mergea, texte deja stiute. Si la leu a coborat si imediat a plecat spre statia de metrou politehnica. S-a insanatosit imediat. Exista si miracole:))))) Ar fi pacat s-a apara si in RATB cersetori.. ma refer in autobuze ca in tramvaie.... Apropo de cersetori cei din militari care circula ziua spre orsova cred ca il stiu pe acela care se crede politist de la circulatie:)). In urma cu cateva luni si-a luat un sut in ... de la un sofer dupa 178 ca s-a pus in fata lui. Aseara era la virtuti si dirija cu un politist de la rutiera circulatia:))) nustiu cu ce ocazie era acolo un politist.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 25 Mar 2008 21:09 
Cel mai hazliu acum cateva luni a stat cam o saptamana pe Iuliu Maniu colt cu Apusului si aborda lumea pe strada "dati si mie o mie de lei, nu va mint ca iau paine, vreau si eu sa-mi iau o bere" :twisted: :lol:

Inafara de cersetori, tot la aspecte negative sunt vanzatorii ambulanti. Cel putin pe 41 se vand de toate - surubelnite, ace cu ata, port buletin pasaport, lampi de control, servetele parfumate, curele, sosete etc. Acesti vanzatori isi au baza la iesirea de la metrou din statia Piata Crangasi...incurcand circulatia pietonala in zona.

La fel traficul de calatori este perturbat de vanzatorii ambulanti din zona Drumul Taberei, care vand chiar unde este trecerea de pietoni. Acum ca o sa se mareasca statiile pe 41 probabil o sa fie spatiu mai mult si se vor diversifica produsele vandute. :evil:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 26 Mar 2008 23:17 
Offline

Joined: Mon 03 Jul 2006 12:39
Posts: 610
Location: Bucuresti, Militari
Cersetorii,c a cersetorii, dar mai sunt si din astia cu cate o rotita dereglata, care nu stii ce ii apuca dupa ce se suie in vehicul. Chiar ieri in 268 era unul care dupa un mic scandal la usa 1 ca nu putea sa coboare lumea de el, a "dat" (nu l-a lovit puternic ci doar l-a impuns) pe un alt calator care se afla pe scara si dupa aceea a incepu t sa chiuie, lovind de cateva ori in geamul soferului. Atat. Pana la Cismigiu a fost liniste - a coborat acolo, unde a inceput sa chiuie din nou. Nu poti sa stii la ce sa te astepti cu un astfel de specimen, nu poti sa stii ce-l apuca daca este enervat. Mai demult, intr-un 311 era unul care injura de mama focului, mai-mai sa ia la bataie vecinii de autobuz - nu era "din astia" ci probabil cineva cu foarte multi nervi din cauza cine stie carui motiv. Mai sunt altii care vorbesc singuri - injura, alea alea - trebuie lasati sa-si faca numarul, si nu are nimeni de suferit alte urmari, pana la urma se potolesc de la sine. Uneori, alteori iese cu scandal. Asta e fauna care se intalneste in vehiculele de tranport public, n-ai ce-i face.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 01 Apr 2008 22:29 
Offline
User avatar

Joined: Tue 23 Oct 2007 13:53
Posts: 233
Location: Bucuresti (Vest), Drumul Taberei
Cersetori se intalnesc zilnic aproape pe orice linie. Nu cred sa fi vazut linie care sa ajunga macar putin printr-o zona mai centrala fara cersetori, indiferent ca e tramvai, troleibuz, autobuz sau metrou. Problema e ca nici vorba sa vezi Politia comunitara sau altii sa faca ceva. Ma si intreb pentru ce isi primesc salariile la cat de invizibili sunt. Tot asa e si la circulatie avand in vedere ca ar trebui sa fie cam un politist in fiecare intersectie aglomerata si uneori cu inca 2 colegi pe o latura pentru a taia amenzi la cate nereguli se intampla. Dar putin probabil sa vedem asa ceva (adica normalitate).

Oricum, nu se mai aude nimic despre politia RATB? La CFR macar au mai redus din "fenomenele" mai turbulente. Pacat ca nu sunt prezenti si in unele statii "cu probleme" nu doar in cele mai importante de pe traseu.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 07 Apr 2008 17:41 
Poti sa-i si dai pe cersetorii sau vagabonzii din mijloacele RATB pe mana politiei ca tot nu se intampla nimic. Un caz este nebunul care se plimba pe liniile 168/268/368 care s-a remarcat in mai multe randuri prin violenta la adresa calatorilor. Cum se urca in autobuz, se plange ca-l dor picioarele si tipa la calatori sa-i cedeze locul sa stea jos. Daca nu i se face pe plac, incepe sa dea semne de agresivitate, si de cateva ori chiar s-a luat la bataie cu cei care n-au vrut sa-i cedeze locul. Chiar daca dupa aceste incidente a fost chemata politia, oamenii legii l-au lasat in pace zicand ca e fara discernamant mintal si ca nu e treaba lor, asa ca individul o ia de la capat in fiecare zi pe liniile respective.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 08 Apr 2008 00:20 
Offline

Joined: Mon 03 Jul 2006 12:39
Posts: 610
Location: Bucuresti, Militari
"... oamenii legii l-au lasat in pace zicand ca e fara discernamant mintal si ca nu e treaba lor...: Mai sa fie, adica lasa-l ca nu stie ce face... pana da de vreun calator mai al :evil: care-l livreaza pachet la prima. Pe geam. Tu nu poti sa ripostezi pentru ca dupa aia esti vinovat ca de ce l-ai lovit. Pai l-ai troznit pentru ca te-a deranjat si ti-a pus sanatatea si viata in pericol. Da, dar ai dat in cineva fara aparare, care nu poate raspunde de faptele sale. Te poate face arsice daca vrea, legea nu se atinge de el, dar tu nu poti sa omori nici o musca fara sa nu raspunzi penal. Ca regula generala, e mai bine sa fie ignorati si sa nu li se dea atentie. Daca insista..., atunci se schimba foaia, si se poate termina rau.
Sunt nebuni dar si elemente care sadesc samanta de scandal cu buna stiinta.
Mi-am amintit de un incident petrecut pe la inceputul lui martie, pe 61. Cu o statie inainte de Facultatea de Medicina se suie unul, mai tiganos, care incepe sa injure asa din senin. Da el din gura ce da pana cand se ridica cineva la el sa ii atraga atentia. Troleul se apropie de statie (la Facultatea de Medicina), asa ca respectivul incearca sa-l dea cu forta jos - sa-l impinga cu picioarele ("... nu ti-e rusine, cum iti permiti, asa-si-pe-dincolo, ...da-te jos...") Ala se dezechilibreaza si din usa ii trage un scuipat. Calatorul da sa se repeada la el - tiganosul ia un pet de pe jos si il arunca in el, Troleul da sa plece, dar la insistente soferul opreste si iese si el din cabina - tiganosul deja o tulise. Daca reusea sa puna mana pe el, nu mai scapa viu, era si sectia de politie in apropiere (sectia 17). Incidente de tipul asta pot sa-ti strice ziua, nu te astepti sa se intample. Autoritatile nu se baga, decat atunci cand se termina cu bataie.
Nebunul care cerea locuri, se manifesta din cand in cand si prin chiuituri? - am intalinit unul intr-un 268 care facea asa, dar nu a fost agresiv. Mai era unul, tot pe aceleasi linii, care ii intreba pe calatori daca nu vor suc (?!) - alt specimen facea acelasi lucru pe Viitorului, aproape de statia de tramvai de la Toamnei, inainte de Lizeanu, imbiind trecatorii cu o sticla de cola. Nu stii ce dezaxat poate, care in sticla aia sa aiba vreun lichid toxic sau inflamabil, cu care sa stropreasca lumea la nervi si sa scapere un chibrit, asa, pentru distractie...
:evil: Doamne fereste de asa ceva.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 15 Apr 2008 18:08 
Offline
User avatar

Joined: Tue 13 Mar 2007 18:49
Posts: 37
Location: Bucurest. S6 Militari
De cateva zile, intre anumite ore nu merge semaforul la crangasi. Este un chin pentru a trece cu masina aceea interescetie, cu tramvaiul trebuie sa fie un calvar.Zilele trecute am urcat in tramvaiul nr 278 parca(nu stiu sigur numarul). Dar vatmanul mergea ca un incepator parca. Pleca cu o mare smuncitura, fran violent. Asa de vreo 3 ori numai la crangasi si pe urma la fiecare statie pana la Lujerului. Si un alt lucru care mi-sa parut interesant sunt tot vatmani dupa linia 41 care trec pe rosu. Am patit-o pe pielea mea. Doream s-a traversez intre crangasi si urmatoarea statie inainte de pod Grant pe la acel loc de traversat.Eram singurl care traversam, s-a pus verde pentru pietoni la trecerea peste linile de tramvaie. si trec. Dinspre pod grant venea un tramvai, a sunat. M-am oprit si a trec cu vijelia pe rosu pentru el. De ce nu a oprit? doar el stie. Chestia ca de multe ori pleaca si nu tin cont de acele semafoare speciale pentru ei.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 16 Apr 2008 16:31 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Apropo de aspecte negative... in statia ,,Drumetul" (69,71,126), sensul spre Tricodava a fost instalat un chiosc de bilete. Toate bune si frumoase, insa in loc sa il puna pe trotuar l-au pus PE STRADA, in alveola in care ar trebui sa intre troleibuzele si autobuzele! Colac peste pupaza, nu are nici curent electric, desi are calculator si dispozitiv pentru incarcat cardurile.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 16 Apr 2008 21:24 
Offline

Joined: Mon 03 Jul 2006 12:39
Posts: 610
Location: Bucuresti, Militari
E o solutie temporara pana termina cu trotuarul de pe partea cealalta.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 16 Apr 2008 22:09 
Offline
User avatar

Joined: Mon 12 Mar 2007 10:03
Posts: 255
Location: Drumul Taberei
Paradoxal,de 2 saptamana de cand au intrat pe linia 368 si Mercedes Citaro 2 anuntzul statziilor s-a dat complet peste cap la amandoua modele de autobuze.La dus arata statziile de pe sensul de intors si invers :evil: :evil: ...bine ca macar nu mai zice ca "urmeaza statia Cart. Tudor Vladimirescu" in loc de Bd.Nicolae Balcescu :roll: ...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 17 Apr 2008 11:38 
300 inca mai intoarce la "Tricodava", iar la Piata Victoriei are legatura cu 133 :twisted:

EDIT
Dupa ce la inceputul saptamanii 300 oprea la spitalul Filantropia, legatura cu linia 154 sau asa ceva, astazi au anuntat corect doar 205, in timp ce am constatat cu regret ca traseul a fost scurtat. Nu mai intoarce la Tricodava, ci la bd Nicolae Balcescu. Pacat, la Tricodava era singurul traseu care intersecta linia 41 de doua ori :twisted:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 29 Apr 2008 10:42 
Initial am crezut ca nu vad bine. Insa vederea mea nu are nici o problema.
Problema este a soferului de la schimbul 2 de pe #4398. Asa o fi si acasa la el? Chiar nu ii este jena de calatori, ca se vede foarte bine prin geamul despartitor de salon...


Attachments:
mizerie.jpg
mizerie.jpg [ 169.45 KiB | Viewed 5285 times ]
Top
  
 
 Post subject: Despre RATB
PostPosted: Wed 30 Apr 2008 15:42 
Offline
User avatar

Joined: Tue 10 Apr 2007 13:25
Posts: 6
Location: Bucuresti
Pai, sa va spun si parerea mea, exagerat de critica! :lol:

Problemele RATB:
1.Curatenia: Nu stiu prea bine cum sta Romprest, dar am vazut autobuze naclaite, sau care nu au fost spalate de cand le stiu cum ar fi Citaro-urile 1(de vreo 2 ani nu)!
2.Unii soferi/vatmani:Unii dintre ei sunt amabili, asa cum ar trebui sa fie, altii in schimb fac pe desteptii, fie ca inventeaza reguli noi de circulatie, fie ca fac misto de calatorii care sunt in statie, fiindca ei au butoanele pentru deschiderea usilor, nu? Mai mult, desi se pretinde ca se respecta programul, dar traficul e devina, am vazut ieri ceva interesant: desi Bucurestiul era gol, nici vorba de trafic, 2 de 385 se tineau unul dupa altul :-P !
3.Degeaba faci reclamatie, apropo, de ce e scris mai devreme!
Apreciez noul site al RATB-ului, si deschiderea mai mare fata de calatori prin diferite programe de fidelizare, insa este doar de suprafata, in realitate regia a ramas tot cam aceiasi. Faci o reclamatie, ti se raspunde respectuos ca da, aveti dreptate, se va face, se vor rezolva, da in realitate tot cam nimic nu se intampla.
4.AC: Puneti AC acolo unde puteti, murim de cald la vara!

Problemele calatorilor:
1.Cei care nu au avut altceva in mana decat un marcher (cred ca-i corect asa): de ex. nu de mult s-a dat drumu la linia lui 21. Statii noi, cale de rulare buna, bare de inox, si alveole cu scaune cu lemn imitatie calvados: TOATE INSEMNATE CU MARCHERE! (aici intra si cei cu grafitti)!

2.Cei care nu au fost invatati sa foloseasca mijloacele de transport in comun: in general sunt cateva reguli de bun simt: nu asculti muzica (in special manele :twisted: ) mai ales daca e data tare, nu mananci seminte, nu arunci guma pe jos, nu arunci gunoaie pe jos (daia sunt cosuri in fiecare statie, apropo, asta spune multe de contractul cu Romprest in legatura cu salubrizarea, nu sunt cosuri in mij. de trans. in comun), incerci sa nu stai in usa, nu blochezi usa fiindca mai e vreun prieten care nu s-a urcat, nu te certi cu babe chiar daca esti baba :lol: (desi nu cred ca sunt pe forum 8) ), nu te iei la bataie, nu furi (asta e pt. o categorie aparte) si ia-ti bilet sau abonament (renunta la fraza: "Ce, m-ai vazut pe mine mai baba/mai de la tara/mai negru?").

Concluzie:

Calatorii care pot sa se comporte normal sa faca asa, chiar daca uneori iti vine sa te complaci! La fel si RATB, chiar daca sunt gorile prin mij. de trans. in comun, mai exista si oameni care merita conditii si platesc bani multi pentru asta!
Si unii si altii sunt la fel! Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul! (sa nu ma dea in judecata Mircea Badea, ca si-a inregistrat la OSIM fraza asta)!

Ehh, chiar daca am fost ironic, situatia cam asa sta. Daca aveti alte pareri, alte ideei, sunt de acord sa le impartasim, de aceea este forumul. Le astept! :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 02 Jun 2008 22:48 
Azi adaugam la lista de produse vandute in tramvaiele liniei 41 un nou produs - ibrice de cafea cu 5 RON. :wink:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 11 Jun 2008 07:56 
Din nou linia 86, in Irisbusul 5360 se transporta o roata auto, sigur nu pentru troleibuz. Iar la Mihai Bravu nu stiu ce s-a intamplat ca soferul a coborat de cateva ori si a mers in spatele troleibuzului. Nu mai zic ca si acum aud in cap taba de la aeroterma din spate care facea zgomote infernale la trecerile peste orice denivelare.


Attachments:
DSC08467.JPG
DSC08467.JPG [ 62.35 KiB | Viewed 6652 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 14 Jun 2008 17:47 
Linia 86 episodul 3 :twisted:
Irisbusul 5338 cu supraveghere video, in spate camera lipsea iar in fata era cazuta in jos, probabil nu mergea. La cate incidente am pe linia asta desi merg mai rar cu ea cred ca ii voi face topic special :lol:


Attachments:
DSC08582.JPG
DSC08582.JPG [ 66.92 KiB | Viewed 6537 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 15:51 
Priviti noile intervale ale liniei 23 (puse pe site pe 17 iunie). Jenante!!!!
Mai ales in week-end: minim 42 minute (3 tramvaie pe toata linia!)
Iar in timpul saptamanii la ore de varf sunt 6 ture :(


Attachments:
23.jpg
23.jpg [ 17.03 KiB | Viewed 6410 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 16:16 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:16
Posts: 146
Location: Bucuresti, sector 3
Bataia de joc este cu atit mai mare cu cit RATB dispune de tramvaie pe care le lasa sa zaca in depoul Titan. Pare a fi o strategie a RATB de desfiintare a unor linii utile: se reduce frecventa acestora la valori minime, iar apoi linia se desfiinteaza din lipsa de solicitari . Cred si eu, cine e nebun sa astepte un tramvai care vine la 30 de minute ? Asa s-a procedat cu liniile 1 si 17.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 17:35 
15 Ghencea - RATB Titan si 33 Ghencea - Piata Unirii or sa reapara, dar numai cand va exista parcul necesar si se vor termina mare parte din lucrari ca sa nu mai exista depouri izolate.
1 si 17 nu cred ca vom revedea prea curand sau chiar niciodata.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 22:20 
Offline
User avatar

Joined: Mon 12 Mar 2007 10:03
Posts: 255
Location: Drumul Taberei
Cred ca este pentru prima data cand scriu in acest topic :( .
Azi am decis sa merg la Carrefour Militari,alaturi de tatal meu,pentru a face niste cumparaturi,dar din cauza traficului,am ales sa mergem cu 137.
Ajungem in statzia "Brasov" si dupa ce asteptam 15 minute vine un 137 full(#4677-sch.1),dar ne urcam in el.Sistemul vocal de statzii nu functziona,iar in momentul in care trebuia anuntzata statzia se auzea muzica populara pe care o asculta la maxim soferul :evil: ...bine ca n-am stat tot drum in jurul cabinei soferului,pentru ca imi facea capul zob cu muzica aia populara :roll: .
Obisnuindu-ma cu aceasta atmosfera,ignor acest peisaj si imi gasesc un loc liber pe scaun.La Piatza Gorjului,se urca o familie de rromi(formata din 2 copii,tata,mama) care dupa ce ca avea un parfum "imbietor"(nu fac ura de rasa :!: ),isi lasa pe copii sa stea cu picioarele pe scaun,chiar sa-si lase saliva pe geam :roll: ...
Ajungand la capat,cobor trist din acest peisaj,dar din pacate la intoarcere a trebuit sa vin cu acelasi sofer :roll: ...bine ca dadea drumul la AC si lumea tzinea geamurile inchise :lol: ...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 24 Jun 2008 17:18 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
In ce tara din lume se mai intampla sa se reduca circulatia din motivul concediilor soferilor?

Si cand imi aduc aminte ca au existat vremuri cand vara nu numai ca nu se reducea traficul dar se suplimenta cu trasee de agrement si turistice... Dar atunci, e adevarat ca se dadeau concedii in toate lunile anului. Acum suntem grozavi, toti avem concediu deodata.

Asa am ajuns ca tara se inchide practic de cel putin doua ori pe an: aproape o luna in decembrie-ianuarie si iarasi in iulie-august. De aici si productivitatea muncii atat de inalta in Romania.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 163 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group