TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Fri 29 Mar 2024 02:12

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 152 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
PostPosted: Fri 13 Jun 2008 15:41 
Vad ca trag tare cu proiectele pentru ca le e teama ca pierd primaria :)

Iata panoul care a aparut in intersectia Stirbei Voda - Berzei


Attachments:
strapung.jpg
strapung.jpg [ 81.17 KiB | Viewed 12774 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 13 Jun 2008 15:49 
Cred ca daca ar fi alegeri din 2 in 2 ani s-ar lucra mai mult. :P


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 13 Jun 2008 15:51 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
Marian Andrei wrote:
Cred ca daca ar fi alegeri din 2 in 2 ani s-ar lucra mai mult. :P

Care "s-ar lucra"?... ca se lucreaza doar pe hartie, din cate vad. Si cum hartia suporta orice...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 13 Jun 2008 16:22 
Offline
User avatar

Joined: Tue 21 Aug 2007 00:40
Posts: 129
Location: Bucuresti/Arad
Si dunga aia mai inchisa la culoare de pe mijlocul imaginilor ce ar vrea sa fie? tramvai?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 13 Jun 2008 16:30 
Da. E rosie.
In poza de mai sus apare exact configuratia actuala: dus - Berzei, intors - Cobalcescu


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 13 Jun 2008 16:41 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:26
Posts: 195
Location: Bucuresti
Initial s-a vorbit de 2 benzi pe sens + tramvai pe intreaga distanta (asa cum e acum in vecinatatea Pietei Victoriei); stie cineva daca se merge pe ideea asta, sau doar pe largirea strazii acolo unde e posibil, cu minim de demolari?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 13 Jun 2008 17:05 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:16
Posts: 146
Location: Bucuresti, sector 3
Eu unul astept si panourile din zona Casei Poporului(unul spre Izvor, celalalt spre 13 Septembrie). Altfel, ramine doar largirea strazilor Buzesti si Berzei, plus strapungerea de la Ministerul Transporturilor dinspre Dinicu Golescu spre Buzesti.
Pentru traficul rutier, ar fi bine sa se prelungeasca Str. Uranus pina in Sos. Viilor, sacrificind actuala Piata de Flori din zona Cosbuc.

Sper ca orice primar va fi ales duminica, sa aiba mintea sa continue integral lucrarea ce face subiectul acestui topic. Mie mi se pare mai importanta decit Pasajul Basarab.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 13 Jun 2008 22:04 
Offline

Joined: Sun 22 Apr 2007 13:14
Posts: 197
Location: Bucuresti, Baneasa, Linii: 112,148,149,261,205
Cred ca este un simplu panou electoral.
Nu are nr. autorizatie construire, data incepere/finalizare lucrare.
In plus, exproprierile sunt departe de a se fi terminat. De fapt, nici nu au inceput.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 13 Jun 2008 23:44 
bogdan71 wrote:
Pentru traficul rutier, ar fi bine sa se prelungeasca Str. Uranus pina in Sos. Viilor, sacrificind actuala Piata de Flori din zona Cosbuc.

Ar fi de bun simt sa fie asa, dar cum proiectul e inca in stadiu de zvon, imi permit sa zic ca 'am auzit' ca asa se voia sa se faca, la un moment dat, sa fie legatura din Piata Victoriei pana in Panduri. Cu tot cu tramvai.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 22 Jun 2008 23:31 
Azi am stat sa studiez mai mult placa din zona Victoriei si am observat ca linia de pe Cal. Grivitei dispare :!:


Attachments:
DSC08779.JPG
DSC08779.JPG [ 51.7 KiB | Viewed 12487 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 23 Jun 2008 00:25 
Marian Andrei wrote:
Azi am stat sa studiez mai mult placa din zona Victoriei si am observat ca linia de pe Cal. Grivitei dispare :!:

N-ar fi avut de unde sa vina tramvaie pe-acolo decat de pe Cuza, facand bucla... Se pare ca exista planuri mari pentru 24 si 45 :twisted:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 07 Jan 2009 19:42 
Lucrarea este suspendata pana la rezolvarea exproprierilor. Vom redeschide topicul cand va incepe ceva in teren.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 02 Feb 2009 00:43 
In sedinta din 28 ian 2009, CGMB a dezbatut un proiect de hotarâre privind solicitarea catre Guvernul României de emitere a unei Hotarâri privind aprobarea declansarii procedurii de expropriere pentru imobilele ramase de expropriat, precum si suma globala estimata a despagubirilor, în vederea continuarii si finalizarii lucrarii de interes public local "Dublarea Diametralei N-S pe tronsonul Buzesti-Berzei-Vasile Pârvan-B.P.Hasdeu-Uranus-Calea Rahovei".

Aici gasiti mai multe detalii: http://www4.pmb.ro/wwwt/l52/db/12_20090128.pdf

Suma necesara despagubirilor este de 1,06 miliarde lei (adica 250 milioane euro). Este vorba de 81 de imobile care ar trebui daramate.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 02 Feb 2009 01:35 
Offline

Joined: Sun 22 Apr 2007 13:14
Posts: 197
Location: Bucuresti, Baneasa, Linii: 112,148,149,261,205
RobertC wrote:
In sedinta din 28 ian 2009, CGMB a dezbatut un proiect de hotarâre privind solicitarea catre Guvernul României de emitere a unei Hotarâri privind aprobarea declansarii procedurii de expropriere pentru imobilele ramase de expropriat, precum si suma globala estimata a despagubirilor, în vederea continuarii si finalizarii lucrarii de interes public local "Dublarea Diametralei N-S pe tronsonul Buzesti-Berzei-Vasile Pârvan-B.P.Hasdeu-Uranus-Calea Rahovei".

Suma necesara despagubirilor este de 1,06 miliarde lei (adica 250 milioane euro). Este vorba de 81 de imobile care ar trebui daramate.


Foarte frumos, dar rezultatul il cunoastem (a aparut pe alt topic). Consilierii au respins la vot toate proiectele cu exproprieri. Mai nou, Oprescu ameninta cu referendum, daca consilierii refuza sa voteze exproprierile. Votul nu inseamna ca se trece imediat la exproprieri, ci se solicita Guvernului alocarea sumelor necesare despagubirilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 02 Feb 2009 04:53 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
O sa ajungem o tara de bulevarde si parcari (facute tot pe bulevarde)... Ultimul care a ras mai mult de atat a fost impuscat de Craciun.

Nu inteleg de ce nu se pune accentul pe benzi R.A.T.B. si linii separate de trafic pe starzile late... in acest fel, cei ce se incapataneaza sa mearga cu masina vor vedea ca au alta alternativa sa ajunga mai repede la destinatie. Practic, ce se intampla acum la noi e exact ce se intampla acum 40 de ani prin Occident, cand totul se desfiinta sa faca loc automobilelor.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 05 May 2009 15:52 
Luna viitoare incep lucrarile programate sa se termine la sfarsitul lui 2010, dar cat de optimist as fi, dupa exemplul Basarab cu exproprierile nu cred ca va merge totul asa repede.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 26 May 2009 19:12 
Lucrarile incep in jurul datei de 15 iunie 2009 pe tot tronsonul intre Piata Victoriei si Vasile Parvan.
Linia 20 va circula intre Laromet si Banu Manta, sanse mici sa fie dusa pana la gara pe traseu comun cu 45, pana la evoluarea lucrarilor.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 01 Jun 2009 17:04 
Offline

Joined: Mon 01 Jun 2009 16:53
Posts: 4
buna ziua tuturor! am si eu o intrebare pt cine cunoaste in proportie de 100% daca intradevar pe data de 15 luna aceasta incep lucrarile pe str.buzesti.si cand mai exact va incepe demolarea,pt ca se tot aude despre demolare de ceva timp(ani) dar nimeni nu spune ceva concret.lucrez pe str.buzesti exact pe partea care va fii demolata dar pana acum nu a venit nimeni sa spuna pe data de (x)va incepe demolarea.multumesc anticipat!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 01 Jun 2009 17:25 
Oprescu anunta mai multe proiecte de infrastructura

Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a anuntat, marti, mai multe lucrari de infrastructura care au ca scop decongestionarea traficului in Bucuresti, cum ar fi Pasajul din Piata Presei Libere, insa sursele de finantare sunt problematice.

Astfel, Pasajul din Piata Presei Libere, care va avea 550 de metri lungime, va costa 28 milioane euro, primarul Oprescu spunand ca nu exista deocamdata o finantare pentru aceste lucrari, dar ca are in vedere fonduri din bugetul Primariei sau din credite, relateaza NewsIn.

Sorin Oprescu spune ca a intampinat dificultati la accesarea unor fonduri de la Agentia de Dezvoltare Regionala Bucuresti-Ilfov. "Din cate stiu, la momentul actual, au disponibile 70 de milioane de euro, dar intampinam dificultati in accesarea lor. Ni se pun tot felul de piedici, cum ar fi faptul ca trebuie sa aducem dovezi ca fiecare strada pe care se va lucra este a Primariei.

De asemenea, primarul Capitalei spera sa obtina de la Agentia de Dezvoltare 16,4 milioane de euro pentru pasajul suprateran Doamna Ghica-Colentina, care are o lungime de 900 de metri. Alti bani de la Agentia de Dezvoltare ar putea fi folositi pentru lucrarile la soseaua Petricani si la largirea strazii Dumitru Pompeiu, strazi care vor face legatura cu viitoarea autostrada Bucuresti-Brasov.

Alte fonduri ar fi necesare pentru doua pasaje subterane pe soseaua Nordului.

Primaria spune ca are insa bani pentru lucrarile pentru strapungerea Buzesti-Berzei-Uranus, anul acesta incepand lucrarile pe tronsonul 1, Piata Victoriei-Spital Polizu, si pe tronsonul 2, strada Berzei-Palatul Parlamentului, care presupune si largirea unui pod pe Dambovita.

Tot Oprescu spune ca exista finantare si pentru realizarea strapungerii 1 Mai (fosta Compozitorilor) pe o lungime de doi kilometri, strapungere care va ajunge in Drumul Sarii. O alta strapungere care ar putea incepe este cea de pe Bulevardul Timisoara, pentru a o uni cu soseaua de Centura, ceea ce presupune lucrari de peste trei kilometri. Pentru strapungerea si supralargirea strazii Aviatorilor-Pipera, Oprescu spune ca va avea in vedere accesarea de fonduri europene.

Publicat: 27 Mai 2009

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... ctura.html


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 14 Jun 2009 16:33 
Lucrarile se mai amana cateva saptamani, pana la inceputul lui iulie, se asteapta terminarea anului scolar/universitar+examene pentru ca in iulie cand deja oamenii incep sa plece prin concedii sa nu se simta haosul ce va urma in trafic.

Liniile 20,45 vor intoarce la Banu Manta iar linia 24 la Piata Presei. Dispare 42. Aceasta operatiune va duce la disparitia definitiva a tramvaielor din zona Gara de Nord.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 14 Jun 2009 22:23 
Offline

Joined: Tue 15 May 2007 22:40
Posts: 136
Location: Toronto, Canada
In primul rand cred ca ar trebui schimbat titlul topicului in "Supralargirea Buzesti - Berzei". Nicaieri nu se pomeneste de inceperea lucrarilor la strapungerea spre Uranus si nici nu cred ca se va incepe prea curand fiindca stim din alt topic ca terenurile de tenis ale alesilor sunt mai importante decat problema traficului in Bucuresti.
In alta ordine de idei, cum ramane cu exproprierile? Daca se incep lucrarile inainte de rezolvarea acestei probleme se pune iarasi calul inaintea carutei cum s-a intamplat la Pasajul Basarab.

De tramvai pe Uranus nici nu indraznesc sa intreb, fiindca nu cred ca mai apuc sa-l vad in circulatie in urmatorii 20 de ani.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 14 Jun 2009 22:37 
Lucrarile vor incepe, teoretic dureaza 1-2 ani, practic termenul va fi dat de exproprieri, la fel ca in cazul Pasaj Basarab.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 31 Jul 2009 13:01 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:16
Posts: 146
Location: Bucuresti, sector 3
Mai incep lucrarile pe Buzesti sau acum se asteapta inceputul noului an scolar/universitar ?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 31 Jul 2009 13:06 
Se pare ca nu mai au bani de exproprieri, asa ca probabil au amanat pentru la anu'


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Aug 2009 03:21 
eu zic ca mai asteapta TREI ZILE, sa monteze intai separatoarele pentru linia 21 :(


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 19 Aug 2009 13:09 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:12
Posts: 41
Location: Bucuresti
19 august.
Nu am auzit sa fi inceput vre-o lucrare primaria capitalei, nici Lujerului, nici strapungere Buzesti.... nimic.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 29 Aug 2009 11:40 
In sfarsit incep demolarile si lucrarile la strapungerea Buzesti - Berzei - Uranus :!:

De aici «rade» Oprescu 29 de case
Joi, 20 august 2009

Febra demolărilor cuprinde Capitala. Zeci de imobile vor fi făcute una cu pământul în luna septembrie pentru lărgirea Căii Buzeşti.
Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a anunţat ieri că există o listă de 29 de clădiri, printre care magazine, hoteluri şi case. „Este vorba de realizarea străpungerii Buzeşti-Berzei-Uranus care va ajuta la descongestionarea traficului din oraş”, a explicat Oprescu.

Şeful exproprierilor Municipalităţii, Carmen Tease, explică de care imobile este vorba: “Cele cuprinse pe partea dreaptă a străzii, venind dinspre Piaţa Victoriei, porţiunea de la intersecţia Căii Buzeşti cu str. Occidentului până la Piaţa Matache”. Locuitorii din zonă au auzit că vor rămâne fără case. “Noi unde ne ducem? Să ne dea bani şi plecăm de bunăvoie”, spune Rovena Mitroi, care locuieşte pe stradă de 30 de ani.

87 de clădiri pe lista neagră
După Pasajul Basarab, realizarea străpungerii Buzeşti-Berzei-Uranus este a doua investiţie majoră în infrastructura oraşului pe care o demarează Sorin Oprescu.

Lucrările trebuiau să înceapă în iunie, dar au fost blocate de lipsa autorizaţiilor de demolare a celor 87 de imobile aflate pe lista neagră.
Acestea vor fi expropriate pentru a permite mărirea carosabilului şi reconfigurarea celor trei artere. Conform proiectului, lucrările vor avea o durată de 36 de luni şi vor costa aproape 15 milioane de euro.

Click!


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 29 Aug 2009 15:56 
Sa vedem si cateva poze cu zona Buzesti - Matache unde pe partea dreapta vor fi demolate toate constructiile. Majoritatea cladirilor vizate pentru demolare sunt niste maghernite cazute locuite de tot felul de negrii care au ocupatii diverse. Mai incolo spre Grivitei este si un asa zis hotel, arata cam dubios din afara, banuiesc ca este utilizat ca bordel de fetele din zona. Mai departe continua plimbarea printre maghernite, o cladire din care au mai ramas doar peretii exteriori si care oricum cade singura din moment in moment.


Attachments:
DSC04712.JPG
DSC04712.JPG [ 194.53 KiB | Viewed 9215 times ]
DSC04714.JPG
DSC04714.JPG [ 201.86 KiB | Viewed 9214 times ]
DSC04716.JPG
DSC04716.JPG [ 178.11 KiB | Viewed 9214 times ]
DSC04720.JPG
DSC04720.JPG [ 162.9 KiB | Viewed 9215 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 29 Aug 2009 15:58 
Poze cu cladirile descrise mai sus, probabil nu stiu cate sunt denumite "monumente istorice" :roll:


Attachments:
DSC04722.JPG
DSC04722.JPG [ 196.37 KiB | Viewed 9216 times ]
DSC04723.JPG
DSC04723.JPG [ 194.63 KiB | Viewed 9214 times ]
DSC04725.JPG
DSC04725.JPG [ 176.21 KiB | Viewed 9215 times ]
DSC04726.JPG
DSC04726.JPG [ 225.92 KiB | Viewed 9215 times ]
DSC04727.JPG
DSC04727.JPG [ 210.84 KiB | Viewed 9213 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 29 Aug 2009 16:00 
Ultimele poze din zona Grivitei - Matache.
Dupa cum v-am obisnuit in momentul in care vor incepe lucrarile va voi tine la curent cu evolutia lucrarilor atat in acest topic cat si pe http://www.ratb.metrouusor.com/ .


Attachments:
DSC04728.JPG
DSC04728.JPG [ 182.08 KiB | Viewed 9213 times ]
DSC04731.JPG
DSC04731.JPG [ 204.92 KiB | Viewed 9211 times ]
DSC04733.JPG
DSC04733.JPG [ 149.16 KiB | Viewed 9211 times ]
DSC04734.JPG
DSC04734.JPG [ 148.29 KiB | Viewed 9214 times ]
Top
  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 152 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group