TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Thu 28 Mar 2024 13:25

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
PostPosted: Sat 27 Jun 2009 14:49 
PUZul proiectului, nu exista bani si nu este inca licitat, deci mai devreme de 2 ani nu il vom vedea.


Attachments:
2008-12-19_PtaRom4.jpg
2008-12-19_PtaRom4.jpg [ 141.53 KiB | Viewed 5126 times ]
2008-12-19_PtaRom5.jpg
2008-12-19_PtaRom5.jpg [ 145.29 KiB | Viewed 5126 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 28 Jun 2009 19:01 
Intersectia de la Piata Romana functioneaza foarte bine ca giratoriu strapuns. Prin 1986 intersectia a fost convertita intr-un giratoriu normal, in mijlocul ei urmand sa fie amplasat un monument.

Rezultatul a fost ca intersectia, chiar si la nivelul traficului auto din anii '80-'90, se bloca. Asa ca prin '91-'92, postamentul monumentului a fost demolat si intersectia a revenit la clasicul giratoriu strapuns.

Iata ca, asa cum bine zicea cine zicea, desteptul invata si din greselile altora, prostul nici din ale lui. Asa ne-am ales cu acest PUZ care vrea din nou sa faca giratoriu normal din Piata Romana.

Bravos, deosebit de inteligent!


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 28 Jun 2009 21:37 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
Mai e un amanunt... Acel pasaj rutier de mare adancime, de sub metrou, care nu inteleg de unde vine si unde se duce - ca loc disponibil pentru realizarea rampelor de acces nu prea stiu sa mai fie prin zona.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 28 Jun 2009 22:20 
Din desen rezulta ca ar fi perpendicular pe metrou... deci ar corespunde bulevardului Dacia. Probabil ar fi un pasaj cu o banda pe sens. Care, apropo de sensuri... nu prea are sens :twisted:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 29 Jun 2009 00:19 
Da, o gaura mare in mijlocul intersectiei, sa aiba neimstiti fumatori din masini unde sa-si arunce chistioacele si restul gunoaielor, si dupaia sa vina plodu de piranda cu jipanu si sa-l bage cu totu in groapa, omorand toti compatriotii din masina si pe cine o mai nimeri prin piata scufundata...


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 29 Jun 2009 00:22 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
Corect punctat. O gaura mai mare poate ca inca ar mai fi avut haz (Micul Paris, manca-ti-as...), dar asta e doar o scuipatoare intunecoasa.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 29 Jun 2009 00:27 
Offline
User avatar

Joined: Tue 21 Aug 2007 00:40
Posts: 129
Location: Bucuresti/Arad
Dupa cum arata, pare a fi un proiect din primii ani de la arhitectura. Tocmai am avut o tema de proiectare, unde am avut de facut un spatiu public (in diverse locuri) si unele proiecte aratau cam asa. Admirabila intentia de a creea un spatiu in plus, dar nu asa.
Sper sa fie o gluma chestia asta.
Ar fi binevenit un pasaj mare sub intersectie (cum e si la universitate), sa sparga betonul pe unde nu se circula si sa se faca spatiu verde (+luminatoare eventual), dar cam atat. Mai mult nu se poate face fara a deveni ridicol.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 29 Jun 2009 00:36 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
Daca te uiti in josul paginii, vei vedea si cine-si revendica drepturili de autor: "Atelier Foaie Verde". Nu mai sunt necesare alte precizari. :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 29 Jun 2009 09:07 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:12
Posts: 41
Location: Bucuresti
Proiectul este anterior anilor '90. De atunci se preconiza realizarea lui.
Insa nu a mai fost sa fie. Eu asa imi aduc aminte


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 29 Jun 2009 13:29 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
O fi ideea veche, dar varianta postata de Marian e recenta. Si pare a fi doar o schita de principiu, nu e fundamentata nici tehnic, nici "artistic". De ochii lumii, doar. Nu asta e ecologia adevarata.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 29 Jun 2009 14:27 
Offline
User avatar

Joined: Tue 21 Aug 2007 00:40
Posts: 129
Location: Bucuresti/Arad
Daca ma gandesc bine, dupa cum arata, pare a fi un proiect pentru concursurile de arhitectura ce se fac din cand in cand pentru anumite locuri, deseori soldate cu un premiu si atat. Cred ca aici este vorba de asa ceva si nici n-ar trebui sa ne agitam pentru el.
Mai ramane o intrebare.
@Marian Andrei
Unde ai gasit proiectul asta?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 29 Jun 2009 14:33 
Proiectul il am din surse diverse, nu cred ca se gaseste pe internet. El va fi pus in practica, dar la ora actuala este bagat la "conservare". Nu este prioritar.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 29 Jun 2009 16:17 
Offline
User avatar

Joined: Tue 21 Aug 2007 00:40
Posts: 129
Location: Bucuresti/Arad
Prefer sa pastrez niste rezerve fata de aplicabilitatea acestui proiect.
Sa vedem cum se desfasoara in continuare.
O sa incerc sa sap si eu si sa aflu ce e cu el.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group