TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Sat 27 Apr 2024 09:03

All times are UTC + 3 hours




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 542 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 19  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Wed 11 Jun 2008 09:27 
Offline

Joined: Tue 26 Feb 2008 13:17
Posts: 15
Buna ziua.Nu am mai scris din 6 martie despre lucrarile la linia 34.Atunci ,cam in 2 saptamini au scos tot si asternut fundatia de piatra .De atunci si pina acum nu au mai facut nimic.A stat asa lucrarea pret de mai bine de 3 luni.Nu mai zic nimic de cum se lucreaza si stilul de munca.Acum vreo 2 saptamini i-a apucat harnicia pe aici.Au turnat stratul de asfalt si au adus episodic viitoarele linii si ceva suporti de beton.Simbata seara au turnat fundatiile la viitori stilpi-nu va spun cum aratau masinile dimineata parcate.Pline de ciment pe o raza de 10 metri-incredibil.In schimb ,intre Muncii si Vatra au turnat deja si betonul,portiune de care s-au apucat mult mai tirziu ca lucrare.Daca au luat-o din Vacaresti inspre Obor de ce au mai sapat intii aici,au lasat groapa asa, pietoni pusi sa treaca prin ea ca pe pasarelele alea mici nu incape atita lume?Locuiesc aici ,sint satul de acesti super constructori pe care unii ii lauda si le iau apararea.Va doresc o zi buna si stam cu ochii pe ei, ca tot timpul dam ochii cu ei.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 16 Jun 2008 23:52 
Am vesti foarte bune despre lucrarile de pe Vacaresti :o
In primul rand, sinele de pe Vacaresti si Mihai Bravu sunt aproape gata, necesita doar ultimul strat de asfalt pe alocuri. Stalpii din nou, sunt pusi peste tot, mai putin in intersectia de la Big, unde mai trebuie cativa, mai ales pentru reateaua de troleibuz, unde e zero barat :evil: . In intersectia de la piata Sudului au terminat de montat macazele, acum lucreaza la sinele dintre ele, cate o pereche pe rand. Momentan lucreaza lejer la cele dintre Vacaresti si Oltenitei-periferie. Mai raman doua seturi si termina intersectia! Ma rog, mai au de lucrat la refugiile din zona 8-| . Majoritatea refugiilor sunt aproape terminate, in special la Costache Stamate, unde putem vedea un nou model de panou de statie Ratb :!: . Intersectia de la Vitan e aproape gata, si refugiul nou de pe Vitan la fel. Practic, mai au de montat traversele si firul de contact, si lucrarea e finlizata :!: De aceea, eu sunt convins ca in jur de o luna vom avea tramvai pe Vacaresti din nou. Probabil odata cu inchiderea traficului pe Pantelimon 8-| ...
Pe Oltenitei, la fel lucrarile sunt cam gata, totul e pus in loc, mai putin (adica deloc) linia de langa City Mall, unde a ramas totul la stadiu de groapa. Iar terminalul de la Sura Mare are niste traverse aruncate pe acolo. Mai avem muuult de lucru, mai ales daca le pica brusc ideea ca trebuie sa schimbe macazurile de intrare in Eroii Revolutiei (care ar merita schimbate, sincer...). Poate au cap si rezolva chestia asta cu o deviere a tramvaielor prin Oltenitei, in loc sa le inchida cu totul... Vom vedea la vara...


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 17 Jun 2008 15:35 
Am vazut noul model de afisaj de statie pe Vacaresti. Sa vedeti ce bestial o sa fie cand fac baietii focu in cosul ala de gunoi, semnul din plastic de deasupra va avea un efect ca micii pe gratar :twisted:


Attachments:
DSC08673.JPG
DSC08673.JPG [ 76.5 KiB | Viewed 4084 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 17 Jun 2008 15:52 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Indicatoare asemanatoare se mai folosesc si prin alte orase ale patriei. Numai ca acolo se folosesc placute din tabla :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 17 Jun 2008 15:54 
Placuta aia e din plastic si in ea este un neon. Probabil acolo or sa apara intervale afisate :lol:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 17 Jun 2008 22:18 
Am uitat sa mentionez ieri. Au intrat tare in intersectia de la Dudesti. Se pare ca pana la urma, au pus cruce acelor macazuri :evil: . Dar vad ca se sfiesc ca umble la intersectia inca folosita. Probabil asteapta sa fie gata Vacarestiul, ca sa nu aiba probleme, cine stie... Oricum vor trebui sa bage din nou un 627 si 619, dar probabil vor fi mai scurte, pana la posta Vitan, in loc de Timpuri noi, in timp ce 19 va asigura traseul, deviat prin Vitan si Vacaresti.
Vom vedea in urmatoarea luna. Cert e ca se misca ceva :)


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 12:44 
Offline

Joined: Fri 09 Nov 2007 19:15
Posts: 100
Location: BUCURESTI
Pe Vacaresti in zona intersectiei cu Tineretului au aparut in sfarsit si primele corpuri de iluminat . Acestea sunt de forma rotunda. Deasemenea am observat si prezenta a doua turnuri de interventie la retea.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 13:49 
Vesti proaste. Ma rog, pentru cei care locuiesc in Vitan. Ma miram eu de ce in decurs de 2 ore, intersectia Vitan-Mihai Bravu a devenit din linistita, un dezastru cu ambuteiaje in toate directiile. S-au apucat de lucru la peronul spre piata Sudului, care din pacate se afla dupa intersectie, nu cum ne-am obisnuit pana acum, inainte de ea. Sigur, ca avand noua curba dinspre Vitan, se cerea ca peronul sa se afle acolo (chiar daca linia aia nu o vad folosita mai mult de 3 luni), insa e mult mai enervant pentru pasageri, care in marea lor majoritate vin de pe partea unde era fostul peron. Ma rog, acum nu cracnim pentru un semafor in plus, dar e neplacut pentru cei care vin din Vitan, si vor sa schimbe cu 34 spre Big. Oricum SPER sa nu faca aceeasi bataie de joc de peron, cum au facut pe Vitan, fara refugiu de ploaie. Si era o chestie de bun simt, ca intr-o intersectie importanta ca Vitan, sa puna afisaj electronic (intr-o tara normala). Dar ce ma plang, abia le-au instalat la Obor p-alea, si la Sf. Vineri lipsa 8-| .
Ceva foarte ciudat de mentionat: curba spre Vitan, dinspre Dristor avea asfalt proaspat pe ea azi (cu deviarea implicita a traficului), desi a fost prima curba finalizata, asta acum 2-3 saptamani!!!. Iar in dreptul peronului cel nou, care e acum in lucru, au spart tot bulevardul, si se circula pe linia de tramvai. Va imaginati cum e acum intersectia, numai masini incurcate, intr-o sicana ridicola :evil:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 15:22 
Urmeaza sa se puna in functiune pana pe 15 Iulie urmatoarele tronsoane - Obor - Depou Victoria si Romprim - Vitan. Bucla de la Titulescu nu va fi folosita ca nu vor cei din zona.
Iata si cum arata macazul la Dep. Victoria, se pare ca va fi schimbata din linie si spre intrarea in depou ca era scoasa o parte. De precizat ca nu se lucra la ora la care am trecut.


Attachments:
DSC08728.JPG
DSC08728.JPG [ 96.75 KiB | Viewed 3858 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 15:59 
Marian Andrei wrote:
Bucla de la Titulescu nu va fi folosita ca nu vor cei din zona.

Normal, serveste drept parcare pentru cel putin 20 de masini, cam asa estimez eu din ce am vazut cand am trecut pe-acolo. Cred ca se putea amenaja altfel o parcare pentru cei de acolo, cu putina bunavointa, desi cred ca e atributia primarului de sector care se coordoneaza cu primarul general precum se asorteaza peretele cu nuca :evil:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 16:22 
Marian Andrei wrote:
Bucla de la Titulescu nu va fi folosita ca nu vor cei din zona.


Asta mi se pare culmea. :roll:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 16:43 
pai asta numai la noi se intimpla, pentru ca nu vor citeva zeci de persoane sa sufere poate citeva mii sau chiar mai mult; rusine primariei in primul rind pentru asta, ca aia nu sint pe tarlaua lor sa faca ce vor, acolo e spatiu public


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 17:09 
Offline

Joined: Fri 09 Nov 2007 19:15
Posts: 100
Location: BUCURESTI
Refuz sa cred asa ceva. Adica dupa ce sau investit atatia bani in acea bucla acum vin si spun ca nu vor cei din zona ? Pai inainte de a se apuca de ea nu au facut si ei demersurile necesare ? Exista niste autorizatii de constructie care se dau ! Este incredibil ca se poate intampla asa ceva. Ma mir ca cei din zona nu au spus sa scoata tramvaiul de tot, sa mute gara ca se aude galagie de la trenuri, sa nu mai faca podul Basarab si alte minuni .
Si in afara subiectului doresc sa spun ca sunt curios daca vor avea curaj sa faca acele benzi pentru transportul in comun. Eu cred ca nu pentru ca nu vor vrea cei din zona.


[/list]


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 17:40 
Avand in vedere ce personaje au primit repartitii in blocurile de pe Titulescu inainte de '89 si ce parveniti s'au adaugat dupa '90, pe cat punem pariu ca linia aia e nascuta moarta?


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 17:45 
La fel cum este cazul macazului (si al proiectului cu linia de tramvai pe Panduri) de la Piata Chirigiu care urmeaza sa fie scos anul viitor.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 17:51 
Offline
User avatar

Joined: Tue 20 Jun 2006 21:15
Posts: 220
Anul viitor?! De ce dureaza atat scoaterea unui macaz?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 17:52 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Pentru ca s-au dus vremurile cand un macaz se putea inlocui intr-o noapte, fara sa fie afectata circulatia tramvaielor. Acum dureaza 28 de zile numai pana se intareste betonul de sub macaz :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 20 Jun 2008 17:54 
Speram si eu vara viitoare, ca sa nu sufere un cartier intreg pentru un nenorocit de macaz, care in traditia Bucuresteana, tine o luna, chiar daca e vorba de montare/demontare 8-| . Lasa-l acolo, nu incurca pe nimeni...
Iar legat de cei de pe Titulescu: ce oameni :evil: . Ma rog, ii inteleg, oricum o sa aibe pasajul Basarab la poarta, asa ca poate sunt indreptatiti. Oricum, corect ar fi ca ei sa plateasca din fondul de rulment daune Ratb-ului pentru neamortizarea invetistiei in linie :twisted:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 28 Jun 2008 17:34 
Offline
User avatar

Joined: Mon 12 Mar 2007 10:03
Posts: 255
Location: Drumul Taberei
Azi,stadiul lucrarilor la macazului din dreptul Strazii Mexic era astfel:


Attachments:
P1010309.jpg
P1010309.jpg [ 188.47 KiB | Viewed 3505 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 28 Jun 2008 17:35 
Offline
User avatar

Joined: Mon 12 Mar 2007 10:03
Posts: 255
Location: Drumul Taberei
De asemenea, in depoul Victoria am vazut ca sunt in conservare pana la instalarea macazului #239 si #344.


Attachments:
P1010310.jpg
P1010310.jpg [ 167.17 KiB | Viewed 3504 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jun 2008 14:42 
Azi am fost in zona Sudului - Vacaresti. Linia este gata, statiile aproape gata...chiar in curs de demolare de baietii cu masinile, deja una din statii prezentata de mine mai sus e lovita urat. Mai ramane reteaua de contact. Macazele la Sudului sunt si ele gata.


Attachments:
DSC08974.JPG
DSC08974.JPG [ 95.07 KiB | Viewed 3440 times ]
DSC08975.JPG
DSC08975.JPG [ 84.61 KiB | Viewed 3439 times ]
DSC08976.JPG
DSC08976.JPG [ 95.42 KiB | Viewed 3440 times ]
DSC08982.JPG
DSC08982.JPG [ 66.68 KiB | Viewed 3439 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 29 Jun 2008 14:43 
Si vacaresti...


Attachments:
DSC08986.JPG
DSC08986.JPG [ 68.52 KiB | Viewed 3438 times ]
DSC08989.JPG
DSC08989.JPG [ 72.94 KiB | Viewed 3438 times ]
DSC08992.JPG
DSC08992.JPG [ 75.17 KiB | Viewed 3438 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 01 Jul 2008 14:59 
Astazi a inceput montarea catenarei de tramvai pe Vacaresti, dinspre Piata Sudului.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 01 Jul 2008 15:07 
Mihai wrote:
Astazi a inceput montarea catenarei de tramvai pe Vacaresti, dinspre Piata Sudului.


Din pacate in acest caz se lucreaza ziua, pentru intinderea cablului de pe un stalp pe celalalt se opreste traficul :P . Au aparut si suportii pentru contagreutatile retelei. Se repara si statia lovita acum cateva zile...


Attachments:
DSC09189.JPG
DSC09189.JPG [ 61.19 KiB | Viewed 3333 times ]
DSC09192.JPG
DSC09192.JPG [ 110.75 KiB | Viewed 3333 times ]
DSC09193.JPG
DSC09193.JPG [ 70.79 KiB | Viewed 3333 times ]
DSC09196.JPG
DSC09196.JPG [ 67.3 KiB | Viewed 3334 times ]
DSC09197.JPG
DSC09197.JPG [ 76.44 KiB | Viewed 3334 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 01 Jul 2008 16:13 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56098
Marian Andrei wrote:
Bucla de la Titulescu nu va fi folosita ca nu vor cei din zona.


Cum asa???

Documentatia cu lucrarile de modernizare a trebuit sa primeasca anumite avize. Plus ca, trebuia ca aceasta documentatie sa fie adusa la cunostiinta publicului, pentru eventuale sugestii /reclamatii. Este vorba (si) de un Plan Urbanistic Zonal.
Doua variante: cum sa te apuci de lucrare daca n-ai parcurs toti pasii legali? Sau, cum poti sa te opui unei asemenea lucrari? Mai ales daca n-ai facut-o atunci cind trebuia, cind iti dadea voie legea?

Ce se intimpla???


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 01 Jul 2008 16:16 
Se intampla ce se intampla, bani investiti degaba. La fel cum este si macazul de pe linia 32 de la Piata Chirigiu care a fost pus degaba pentru linia de pe Panduri, care pana la urma nu s-a mai facut ca nu au vrut cei din zona.

La bucla de la Titulescu nu stiu daca au fost intrebati oamenii inainte sa inceapa lucrarile.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 01 Jul 2008 17:03 
Offline

Joined: Fri 09 Nov 2007 19:15
Posts: 100
Location: BUCURESTI
Sa nu uitam ca si in cazul Pasajului Basarab s-au opus tare cei din zona si tot s-au inceput lucrarile. Eu personal cred ca se va folosi acea bucla. Este imposibil ca RATB sa fi facut lucrarea fara a avea toate documentele necesare. Dar, vom trai si vom vedea.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 01 Jul 2008 18:17 
Marian Andrei wrote:
La bucla de la Titulescu nu stiu daca au fost intrebati oamenii inainte sa inceapa lucrarile.


Heloooo!
E domeniu public! Ce treaba au cei din zona? Este o strada a primariei si daca primaria (consiliul votat de noi care ne reprezinta) decide ca trebuie tramvai pe acea strada nu are nimeni de comentat.
Asta va crea un precedent! Maine-poimaine incep sa tipe locatarii din blocul 13 de pe Mihai Bravu ca nu mai vor tramvai prin fata blocului.

Romania - tara unde faci ce vrei...


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 01 Jul 2008 18:31 
Precedentul a fost la Constanta la inceputul anilor '90.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 01 Jul 2008 20:44 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
Tom wrote:
Precedentul a fost la Constanta la inceputul anilor '90.

Foarte corect. Da, Constanta va ramane in istorie ca si precedentul precedentelor in materie de pretexte pentru desfiintarea transportului electric, desfiintare care aduce un cortegiu de avantaje celor care o instrumenteaza, dar si colateral (motorina, fier vechi, cupru, terenuri).

Totusi, parca tin minte ca pisica a fost totusi in ograda Bucurestiului mai la inceput. Nu cumva tramvaiele de pe Str. Paleologu au fost scoase ca urmare a unei hotarari judecatoresti care dadea dreptate celor care erau deranjati de tramvai? Asta e de fapt inceputul. Ciudat ca nimeni nu a dat in judecata vreo primarie din tara pentru poluarea autobuzelor sau evaziunea fiscala de pe dube. Doar transportul electric deranjeaza si e periculos.

Din pacate, nu stiu sa avem o lege clara, care sa spuna exact ce parametri trebuie sa indeplineasca o linie de tramvai pentru a nu putea fi considerata cu impact negativ asupra vecinatatilor (vibratii, zgomot). Asa ca ramane la latitudinea instantelor sa aprecieze daca se intrunesc sau nu elementele infractiunii de tulburare de posesie (singura care cred ca ar putea fi invocata). Dar tare ma tem ca, daca va apare o astfel de reglementare, va trebui reconstruita toata reteaua de tramvaie din Romania. Sau desfiintata, ca e mai simplu.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 542 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 19  Next

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group