TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Tue 19 Mar 2024 08:52

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Tramvaie IMPERIO
PostPosted: Fri 28 Aug 2009 21:32 
Astra a intrerupt colaborarea cu compania Siemens pentru proiectul de construire de tramvaie

Astra Vagoane Calatori Arad a intrerupt "orice colaborare" cu compania Siemens pentru proiectul de construire de tramvaie, desi negocierile au durat pana in urma cu doua zile, astfel ca firma aradeana va prezenta, in 2010, propriul prototip de tramvai destinat pietei interne.

Proprietarul Astra Vagoane Calatori Arad, omul de afaceri Valer Blidar, a declarat, miercuri, ca negocierile cu Siemens, care au durat pana luni, s-au incheiat cu un esec.

"Cei de la Siemens s-au dovedit foarte rigizi, ei au vrut totul, iar noi sa fim cu munca. Zilele trecute chiar am batut palma insa luni, cand am citit contactul pentru a fi pregatit pana sambata, am gasit cu totul altceva si am renuntat", a afirmat Blidar.

Discutiile intre cele doua companii au inceput in urma cu cateva luni.

Conform sursei citate, compania aradeana nu renunta la proiectul de producere de tramvaie, insa va prezenta un prototip propriu la mijlocul anului 2010, informeaza Mediafax.

"Va fi un tramvai cu podea joasa, foarte modern. La acest proiect vom lucra cu un at producator mondial de vagoane, pe care nu il putem anunta acum, dar vom colabora doar pe segmentele de comanda si tractiune", a spus Blidar.

Conform sursei citate, investitia in prototipul de tramvai si linia de fabricatie va fi de circa patru milioane de euro, iar firma aradeana se bazeaza pe piata interna.

"In Romania nu prea exista tramvaie cu o varsta sub 30 sau 40 de ani astfel ca parcul trebuie reinnoit, mai ales ca in ultimii ani s-a investit in infrastructura. Credem ca avem o piata buna, iar construirea de tramvaie va fi un segment economic nou in Romania", a afirmat Blidar.


http://www.capitalul.ro/marketing/astra ... mvaie.html


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 18 Jun 2010 10:57 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56085
Despre noul tramvai "Imperio".

Document prezentat la Bucuresti cu prilejul aniversarii a 20 de ani de la infiintarea URTP.
www.urtp.ro


Attachments:
6SIEMENSGStanciu.pdf [485.65 KiB]
Downloaded 1486 times
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 28 Feb 2011 19:15 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56085
Am indexat pe undeva stirea aparuta in presa romaneasca, cum ca RATB va asambla tramvaie pt. Viena. Am ramas mirat, dar m-am gandit ca o sa asambleze ULF-uri si, poate-poate, o sa beneficieze si Bucurestiul de ele.

Cand colo, nici poveste. De fapt, e vorba de mult-trambitatul Imperio. Contractul semnat de RATB nu este recunoscut de catre primarul general, acesta spunand ca era nevoie de Hotarare de Consiliu general (banuiesc ca n-ar fi o problema ca acesta sa-l aprobe).

Pretul pt. noul Imperio? 2,5 Milioane euro!!! Cat??? Husti d-aci!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 08 Apr 2011 19:08 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56085
Imagini cu tramvaiul Imperio realizat la Arad!

Primul tramvai Imperio fabricat la Arad este gata!


vestic.ro


Attachments:
imperio.jpg
imperio.jpg [ 40.97 KiB | Viewed 10480 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 18 Apr 2011 15:42 
"Tramvaiul nu va fi produs dedicat pentru Bucureşti, deoarece achiziţia se poate face numai prin licitaţie. El va fi ofertat la orice licitaţie, în funcţie de caietul de sarcini."
    Citat din articolul Cristianei Săndulescu, publicat în revista "TRANZIT-revista afacerii de transport şi logistică", deci nu un ziar "monden", ci o revistă de specialitate.
Am cerut acordul redacţiei de a posta pe forum întregul articol, dar, din păcate, după aproape o săptămînă, nu am primit nici-un răspuns, nici "da", nici "ba".


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 31 Aug 2011 16:11 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56085
Filmari de la lansarea oficiala.







Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 31 Jul 2012 19:01 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56085
Imperio fabricat la Bucuresti.

Foto: Marian Andrei.


Attachments:
Imperio Eco.jpg
Imperio Eco.jpg [ 281.68 KiB | Viewed 7350 times ]
Imperio Eco 1.jpg
Imperio Eco 1.jpg [ 325.21 KiB | Viewed 7352 times ]
Imperio Eco 2.jpg
Imperio Eco 2.jpg [ 257.1 KiB | Viewed 7349 times ]
Imperio Eco 3.jpg
Imperio Eco 3.jpg [ 278.85 KiB | Viewed 7352 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 29 Sep 2012 15:51 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56085
La InnoTrans, Berlin 2012.

Foto: Tegeler, flickr.com


Attachments:
Imperio Eco Innotrans.jpg
Imperio Eco Innotrans.jpg [ 240.77 KiB | Viewed 6517 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 29 Sep 2012 20:50 
Din foarte multele fotografii pe care le-am văzut de la InnoTrans 2012 Berlin (public-transport.net, autobusi.net, etc), am constatat că majoritatea expozanţilor au venit cu produse expuse pe şine, deci funcţionabile, alţii, mai puţini, le-au prezentat la stadiul de machetă în mărime naturală (scara 1:1), expuse direct pe sol, fără echipamentul de tracţiune. Şi acum, ajungând la IMPERIO, pe diverse surse se afirmă că acest exemplar expus la Berlin este al treilea, construit la Arad şi plecat de acolo spre Berlin. Eu sunt convins că nu este aşa, ci că este al doilea exemplar, construit la .... unde?, că nu se ştie sigur dacă la URAC sau la ASTRA. Şi unde îi sunt "încălţările", că pe trailer se vede clar că nu are boghiuri, motiv pentru care nici nu a fost descărcat?! Deci, unde este adevărul? Cumva, fără să jignesc pe nimeni şi fără nici o insinuare, boghiurile prezentate la Arad (pe 1000 mm) şi la Bucureşti (pe 1435 mm) au fost "de împrumut"?


Attachments:
IMG_6377.jpg
IMG_6377.jpg [ 57.88 KiB | Viewed 6501 times ]
Top
  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group