TRANSIRA

Transportul public din Romania si din lume. Unicul forum cu informatii corecte, oficiale!
It is currently Fri 23 Aug 2019 14:19

All times are UTC + 3 hours

Post new topic Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Fri 19 Mar 2010 23:59 
Iasmin wrote:
Am primit in sfarsit un raspuns la sesizare. TO BE CONTINUED!

Nr. inreg. 161912/11.01.2010

Stimate domn Iasmin Radu Sandu,

Ca urmare a sesizarii dumneavoastra, va transmitem ca am identificat conducatorul de autobuz repartizat pe linia 381, pe care l-ati reclamat pentru comportamentul sau in timpul efectuarii cursei.

Momentan, acesta se afla in concediu de odihna si urmeaza a fi audiat in cadrul Comisiei de Disciplina odata cu reluarea activitatii la locul de munca, respectiv dupa data de 29.01.2010.

Va multumim pentru sesizare si va asiguram ca suntem permanent preocupati de ridicarea nivelului de educatie a personalului din subordine si, la fiecare instruire lunara, prelucram reclamatiile primite din partea publicului calator si a participantilor la trafic, solicitandu-le tuturor sa respecte sarcinile de serviciu si sa adopte permanent o atitudine civilizata.

Cu respect,

Serviciul Relatii Publice

In urma cu aproximativ 2 saptamani, am fost convocat la o confruntare cu soferl reclamat la Sediul ETA.
La respectiva sedinta soferul incriminat nu a recunocut nimic spunand ca se simte urmarit de camerele foto, citez:
"Ma simt urmarit de camerele foto... Nu mai dorm noptile de cand am aflat de reclamatie... Cum sa-i inchid usa in fata calatorului, eu deschid usile si la semafor."

In concluzie, la cerinta doamnei jurist din RATB, daca aveti parte de vreun incident violent cu vreun angajat RATB nu ezitati sa sunati la 112 cerand ajutorul organelor competente!

-------------------------------------------------------------------------

Ieri, in jurul orei 09:00 un sofer al autobuzului 4598 a oprit autobuzul dupa statie blocand circulatia autovehiculelor pe bulevard si a cerut cateva explicatii: http://s629.photobucket.com/albums/uu20 ... er4598.flv

Post subject:
PostPosted: Sat 20 Mar 2010 00:03 

Quote:
Cum sa-i inchid usa in fata calatorului, eu deschid usile si la semafor.

:lol: :lol: :lol:
Asta da corectitudine in trafic... S-a demascat singur bietul om.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat 20 Mar 2010 00:04 
Brassovia wrote:
:lol: :lol: :lol:
Asta da corectitudine... S-a demascat singur.

Da. Doamna Iliescu, sefa de personal de la ETA l-a avertizat ca este interzis deschiderea usilor la semafor si intre statii.

PostPosted: Sat 17 May 2014 09:46 

Pozatul tramvaielor si troleelor e riscant in Rusia! Arestat ca terorist in Samara!!!

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... trams.html

Quote:
An elderly mayor from a quiet market town in Wiltshire was arrested on a trip to Russia because they suspected he was a terrorist - after he took pictures of trams and trolley buses.
John Scraggs, the 69-year-old first citizen of Chippenham, was led to the cells and interrogated after they found photos of him standing next to the vehicles.

Despite his protests, Mr Scraggs and another man from a 20-strong party of tourists were held for five hours and faced tough questioning from interrogators.

The white-faced pair feared they’d be deported from Russia or even worse, sent to do hard labour in Siberia.

But the authorities finally accepted they were innocent trippers on an organised visit to Samara in south-east Russia and let them go.

The public transport enthusiast couldn’t wait to make the trip to Russia with fellow enthusiasts to see the buses and trains.

'They couldn’t work out why all our photos were of trams and trolley buses rather than the usual cathedrals,' said the mayor today.

'They must have thought we were terrorists and we’d taken photos of each other standing next to likely targets like the transport system.

Attachments:
article-2629166-1DDCDB5300000578-408_306x423.jpg
article-2629166-1DDCDB5300000578-408_306x423.jpg [ 40.04 KiB | Viewed 810 times ]
2.jpg
2.jpg [ 62.49 KiB | Viewed 810 times ]
3.jpg
3.jpg [ 69.25 KiB | Viewed 810 times ]
4.jpg
4.jpg [ 100.82 KiB | Viewed 810 times ]
5.jpg
5.jpg [ 79.75 KiB | Viewed 810 times ]
6.jpg
6.jpg [ 115.4 KiB | Viewed 810 times ]
7.jpg
7.jpg [ 73.61 KiB | Viewed 810 times ]
8.jpg
8.jpg [ 98.47 KiB | Viewed 810 times ]
 Profile  

PostPosted: Sat 17 May 2014 23:39 

Mie personal îmi plac lucrurile clare şi adevărate. Din păcate articolul citat conţine nişte fotografii, pe care majoritatea oamenilor le iau ca bune, ca fiind din Samara, dar adevărul este trunchiat, ca la orice ziarist care "se respectă". Bun, a fost la Samara, foto 7 şi foto 8. Dar a fost, nu se spune în articol, şi la Kazani, foto 2. Între Samara şi Kazani sunt 360 km distanţă. Şi iar nu se spune în articol, dar foto 4 şi foto 6 sunt făcute în oraşul Usti-Katav, aflat la 635 km de Samara. Poate până acum nu aţi înţeles ce legătură este între toate astea. Ei bine, poate ştiţi că la Usti-Katav este cea mai mare şi printre cele mai vechi fabrici de tramvaie de pe teritoriul Federaţiei Ruse şi a ţărilor ex sovietice. UKVZ - Usti-Katavskii Vagonostroitelinâi Zavod imeni S.M. Kirova. Şi ce-i cu asta, o să ziceţi. Păi e, că uzina este obiectiv strategic, ce face parte din Complexul militar Gosudarstvenâi Kosmiceskii Naucino-proproizvodstvenâi Ţentr imeni M.V. Hrunicieva, sau pe româneşte Centrala de Stat pentru Cercetare Ştiinţifică şi Producţie Spaţială cu numele M.V Hrunicieva. Obiectiv militar - fotografiatul interzis; şi în România este valabil acest lucru, bănui că şi în Marea Britanie. Cum majoritatea fabricilor de tramvaie din Federaţia Rusă aparţin de complexe militare, acest lucru nefiind un secret, aveţi grijă unde fotografiaţi.

Profile  

PostPosted: Sun 18 May 2014 08:09 

Articolul continea un colaj foto. Deci, omul a fost arestat la Samara. Sunt si poze la Ust-Katav, unde se vede ca a fost regie, deci probabil ca a avut acceptul pt. acele fotografii. Sunt pe transphoto.ru multe poze din Ust-Katav, sat in care exista linie de tramvai pt. teste.

Pe de alta parte, trebuie sa ai o anume discretie cand pozezi, mai ales trenuri sau metrouri. In timp ce filmam intr-o statie de metrou din Paris am auzit la difuzor ca nu este voie sa pozezi/filmezi. Si in Barcelona am fost intrebat, cu amabilitate, de o lucratoare de la metrou (poate ca a vrut sa lege o conversatie, datorita farmeculu-mi personal :) ), ce pozez. I-am raspuns in engleza ca filmez si i-am intors spatele.

Profile  

PostPosted: Sun 18 May 2014 16:07 

Atitudinea autorităţilor din Samara este într-adevăr criticabilă. Nu am reţinut exact când a avut loc incidentul. Dar, dacă a fost recent, să nu uităm că şi la Samara există obiectiv militar care produce o bună parte a componentelor rachetelor SOIUZ. În contextul crizei din Ukraina şi a sancţiunilor impuse de Uniunea Europeană şi SUA, este pus sub semnul întrebării programul Staţiei Spaţiale Orbitale Internaţionale (ISS). La ea se ajunge numai cu rachete de tip SOIUZ, iar autorităţile competente ruseşti au anunţat că nu vor mai pune la dispoziţie acest tip de transport. Situaţia este mult mai complicată decât pare la prima vedere.
    Fotografiile postate pe transphoto.ru la Usti-Katav sunt realizate de autori ce fac parte din STTS-mosfont-club, o organizaţie a pasionaţilor transportului în comun din Federaţia Rusă, prin care, probabil, aceştia primesc permisiunea de a fotografia acolo, în localitate, dar nu am văzut fotografii din interiorul uzinei decât foarte puţine şi din anii trecuţi, niciodată după anul 2011, când UKVZ-ul a trecut în subordinea Centralei de Stat pentru Cecetare şi Producţie Spaţială.
      Fotografii: rianovosti.ru.

Attachments:
      Iternational Space Station_a.jpg
      Iternational Space Station_a.jpg [ 63.27 KiB | Viewed 754 times ]
      Iternational Space Station_b.jpg
      Iternational Space Station_b.jpg [ 56.59 KiB | Viewed 754 times ]
      Russian Soyuz Rocket_a.jpg
      Russian Soyuz Rocket_a.jpg [ 38.1 KiB | Viewed 754 times ]
      Russian Soyuz Rocket_b.jpg
      Russian Soyuz Rocket_b.jpg [ 56.95 KiB | Viewed 754 times ]
       Profile  

PostPosted: Sun 18 May 2014 22:01 

In contextul actual, nu e tocmai comod ca un englez sa pozeze in Rusia. Din pacate.

Anul trecut am avut posibilitatea sa vizitez Crimeea dar am amanat excursia pt. anul acesta. Va trebui sa o aman din nou...

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 38 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 3 hours