TRANSIRA

Transportul public din Romania si din lume. Unicul forum cu informatii corecte, oficiale!
It is currently Tue 17 Sep 2019 16:17

All times are UTC + 3 hours

Post new topic Reply to topic  [ 296 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Tue 04 Aug 2009 21:24 

Doar nu scot scarile prin acoperis ca in statii ... :D

Profile  

Post subject:
PostPosted: Tue 04 Aug 2009 21:26 
Asta ramane de vazut, ma uitam ca dupa ce au descoperit se vede un plafon din tabla, cine stie ce gura speciala o fi pe acolo... :roll:

Post subject:
PostPosted: Tue 04 Aug 2009 23:31 
Scarile rulante vor fi demontate saptamana viitoare si vor fi scoase prin statia Piata Unirii 2. La iesirea din fata de la McDonalds din unirii2 au fost montate de vreo saptamana suportul pt scripeti iar in noaptea asta vor monta si un scripete. Cu aceasta ocazie se pare ca acolo se va face si o modernizarea a pasajului intrucat a inceput spargerea mozaicului de pe pereti in zona scarilor rulante.

Scarile noi nu se stie la cat timp dupa scoaterea celor vechi se vor monta dar se spera ca in cel mai scurt timp.

De-a lungul pasajului de corespondenta pe alocuri a fost dat jos acoperisul din sticla securizata pentru montarea provizorie a unor scripeti cu care vor cara bucatile din scarile rulante de-a lungul pasajului.

Aceste 2 scari rulante sunt cel mai dificil de schimbat intrucat distanta pe care vor trebui transportate este f mare, iar spatiul de manevra este foarte mic.

Post subject:
PostPosted: Tue 04 Aug 2009 23:37 
Anul acesta va incepe si inlocuirea plafoanelor din sticla securizata din statii care au o vechime respectabila.

In legatura cu scarile rulante, in afara de Romana s-au mai deschis la alte statii noile scari? Am inteles ca a fost montata scara si la Aviatorilor? Care sunt stadiile lucrarilor in alte statii?

La gorjului si lujerului este pace deocamdata si in fiecare statie din 2 scari este scoasa decat una.

Post subject:
PostPosted: Thu 06 Aug 2009 12:36 
freyutz wrote:
Am inteles ca a fost montata scara si la Aviatorilor? Care sunt stadiile lucrarilor in alte statii?

Aparitia scarilor este iminenta la Grozavesti, azi erau la ambele iesiri cate ~20 muncitori care trageau cablaje, au aparut si niste cutii noi de comanda, montate pe perete la intrarea in statie care cel mai probabil sunt ale scarilor rulante.

Evolueaza si instalarea sistemului de informare pe M3. Intre Preciziei si Gorjului au fost configurate toate monitoarele (o poza din Gorjului mai jos). Au mai fost montate in statiile Izvor, Piata Unirii 2, urmeaza Piata Unirii 1. Mai raman de montat in Eroilor, Piata Unirii 1, Dristor 1 si 2, Nicolae Grigorescu 1.

Post subject:
PostPosted: Thu 06 Aug 2009 17:55 
Scarile din Grozavesti au ajuns azi la dep Pantelimon

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post subject:
PostPosted: Thu 06 Aug 2009 17:57 
Ori este doar de la poza ori nu sunt scarile pentru Grozavesti, mi se par cam mici pentru cat de adanca este statia aia :roll:

Post subject:
PostPosted: Thu 06 Aug 2009 18:02 
Sunt formate din 2 tronsoane. Ce vezi in poza este o singura scara.

Post subject:
PostPosted: Thu 06 Aug 2009 18:07 
La Grozavesti este vitala instalarea scarilor cat mai rapid, pasajul de la metrou a ramas pentru cateva luni singura posibilitate de traversare a intersectiei.
Din ce am mai observat in alte statii - la Unirii 2 se lucra zilele trecute intens, deci posibil si aici sa apara curand scarile.
Pana la urma ramane o enigma daca se monteaza copertine noi la statiile unde au fost demontate sau daca se refac cele vechi.

Post subject:
PostPosted: Thu 06 Aug 2009 18:11 
Se vor monta altele. Cele vechi sunt in depoul Pantelimon destul de ciopartite ca sa mai poata face un puzzle din ele. Plus ca au fost taiate la nimereala iar acolo toate stau intr-o gramada. Nu sunt separate nicicum unele de altele.

Post subject:
PostPosted: Thu 06 Aug 2009 18:37 
Am fost ieri pe la Grozavesti si erau muncitorii acolo, scurmau de zor in gaurile scarilor, deci se prea poate sa fie pentru Grozavesti.

Problema este ca Metrorex nu are nici un interes ca scarile sale sa fie rablagite de oameni care nu iau metroul ci folosesc pasajul pietonal, poate ca primaria ar trebuii sa-i compenseze pe cei de la metrorex si sa puna indicatoare in locurile unde se poate traversa prin pasajele peitonale dotate cu scari rulante ale Metrorex.

Post subject:
PostPosted: Fri 07 Aug 2009 14:52 
Azi noapte a fost montata prima scara de la Grozavesti, la iesirea dinspre Politehnica.

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post subject:
PostPosted: Fri 07 Aug 2009 16:14 
Cum mai arata tunelul de corespondenta Unirii 1-2.

Post subject:
PostPosted: Sat 08 Aug 2009 12:29 
Am fost zilele trecute prin Unirii, implicit prin pasajul de legatura. Deoarece cu o pagina mai sus s-a iscat o discutie pe tema pasajului - la ce nivel este si cat de lat trebuie sa fie - am numarat pur si simplu treptele pe care le - am urcat / coborat. Ceea ce a rezultat am notat pe desen

Post subject:
PostPosted: Sat 08 Aug 2009 22:20 
Dupa punerea in functiune a sistemului de informare pentru calatori pe tot M3 (adica la inceputul lui septembrie) va incepe montarea acestuia pe tot M1 si in final pe M2. Pana la sfarsitul anului sistemul ar trebui sa fie functional in toate statiile.

La ora actuala inafara de NG1 si Eroilor este montat in toate statiile si deja legat si configurat intre Politehnica si Preciziei, la montare fiecare ecran se testeaza cu ajutorul unui laptop care transmite datele, testare care se face inainte de legarea ecranului la retea. In multe statii aceasta testare este facuta de mai bine de o luna.
Totusi sper ca acest sistem sa se poata baza si pe transmisia de date de la urmatorul tren, astfel incat sa informeze in timp real, nu dupa orar cum se face la ora actuala.

Post subject:
PostPosted: Mon 10 Aug 2009 09:04 

Asa, ca un fapt divers, acest sistem este o porcarie. Nu prin idee, nu prin echipamente ci, asa cum este la noi, prin punerea in functiune. Nu este afisat orarul corect, nu se respecta orarul, nu cred ca vor fi afisate alternativ trenurile spre Republica/Anghel Saligny sau Dristor 2/Preciziei pe tronsonul comun, etc, etc.

Mai bine nu faceam sistemul daca acesta da informatii eronate pasagerilor.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Mon 10 Aug 2009 09:41 
Ba da. Trenurile spre Republica/Anghel Saligny sau Dristor 2/Preciziei vor fi afisate alternativ.

Post subject:
PostPosted: Tue 11 Aug 2009 15:57 
A fost montata a doua scara de la Grozavesti azi noapte.

Post subject:
PostPosted: Wed 12 Aug 2009 14:08 
Modul de montare al monitoarelor in statia Unirii 1. Acelasi sistem este folosit si in Timpuri Noi si Mihai Bravu.

Post subject:
PostPosted: Wed 12 Aug 2009 17:14 

freyutz wrote:
Ba da. Trenurile spre Republica/Anghel Saligny sau Dristor 2/Preciziei vor fi afisate alternativ.

Oho, un proges! Presupun ca nu vor fi corelate cu trenurile live si o sa dea niste erori ciudate...

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sat 15 Aug 2009 10:53 

Pe M2 unde avem full ATP aceste ecrane vor reusi sa arate situatia reala a intervalului dintre trenuri?

Profile  

Post subject:
PostPosted: Sun 23 Aug 2009 11:56 
Cand devin functionale monitoarele acestea? Cam pline peroanele de monitoare.....si culmea, acestea sunt mai mici decat cele pentru ZOOM TV....sper ca softul sa redea literele cat mai mari :)

Post subject:
PostPosted: Wed 26 Aug 2009 15:21 
Astazi se monta sistemul de informare si la Eroilor, deci in scurt timp ne putem astepta sa fie pus in functiune.
Pana atunci in cateva zile se monteaza scara noua la Gorjului, deja au aparut scripetii si cutia de comanda.

Post subject:
PostPosted: Fri 28 Aug 2009 19:16 
Azi am reusit sa vad pasajul M1-M2 de la Unirii, e in plina lucrare, noile scari sunt deja pe pozitii, mai ramane sa fie puse in functiune. Se placheaza peretii, se pun tavane noi, nu am putut sa imi dau seama daca au facut vreo largire, dar cel putin din ochi nu este nimic.

Azi pe la pranz mergeau ecranele sistemului de informare de la Preciziei la Politehnica, aratau doar Metrorex si sigla.

Post subject:
PostPosted: Sat 29 Aug 2009 11:14 
Sunt doar doua scari sau trei, asa cum se vorbea? Avand in vedere timpul foarte scurt alocat lucrarilor, nici eu nu cred ca este vorba de vreo largire a tunelului.

Post subject:
PostPosted: Tue 01 Sep 2009 13:53 
In statiile de pe M3 (intre Politehnica - Preciziei) au aparut cantitati industriale de cabluri. Stie cineva la ce folosesc ? Ca inafara de montarea ATP/ATC nu vad alta utilitate a lor...

Post subject:
PostPosted: Tue 01 Sep 2009 21:51 

Poate firmele pe care primaria le obliga sa nu mai atarne km de cabluri pe stalpi au inceput montarea lor in subteran.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Wed 02 Sep 2009 08:31 

Din cate stiu eu RCS si UPC (si poate si altii) au deja montate retele in galeriile de metrou de multi ani.

Profile  

Post subject:
PostPosted: Thu 03 Sep 2009 15:37 
Pasajul Unirii dintre M1/3 si M2 si-a schimbat fata de astazi. Au fost placati peretii (ma rog este singurul lucru care nu este gata), a primit plafoane si sisteme de iluminat noi, a primit sistem de ventilatie.
Cel mai important este ca au fost montate 3 scari rulante, 2 mai mici pe laterale iar in mijloc una mai lata, probabil in functie de ore isi va schimba sensul. Este miraculos cum au reusit sa demoleze zidul dintre scari si scara normala in asa scurt timp, cand am trecut prin santier si zidul era acolo :shock:

Si poze cu pasajul...

Post subject:
PostPosted: Thu 03 Sep 2009 16:04 
Acuma pasajul ala pare si mai claustrofobic :shock: :? ... Nu vad niciun inceput de placaj pe linia dreapta, iar peretele ala negru nu da DELOC bine. Si pe bune, nu era chiar imposibil sa incerce sa mai sape in peretii laterali sa mai largeasca 8-| ... Asa, macar cu 2-3 metri.

Post new topic Reply to topic  [ 296 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

All times are UTC + 3 hours