TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Thu 25 Apr 2024 03:46

All times are UTC + 3 hours




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 542 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 19  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Sat 01 Mar 2008 18:28 
Offline
User avatar

Joined: Mon 12 Mar 2007 10:03
Posts: 255
Location: Drumul Taberei
Marian Andrei wrote:
Ce parc este pe linia 634, inafara de DAF si Simon. Unicate ceva ? UDAN, DAC ? :twisted:


Cat am stat azi in zona Spitalui Grigore Alexandrescu,am observat pe linia 634 ca circuala DAc-uri,Rocaruri de Simon,Rocar Daf,Daf acestea provenind de la autobazele Nordului,Floreasca,Titan,Pipera si Ferentari,iar intervalul era unul acceptail-cam 5-10 minute.Sa vedem in timpul saptamanii cum va sta situatzia cu aceasta linie naveta :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 01 Mar 2008 21:03 
Am trecut azi pe la capatul Fluviului si m-am interesat de situatia liniei 634. (am dat pe acolo de vreo 3 soferi pe care ii cunosc).
In week-end sunt 18 ture, iar in timpul saptamanii doar 33. Majoritatea parcului este de la Ferentari (611 a trecut la Alexandria, deci ce era pe 604, 611 si partea de 615 este acum pe 634), insa sunt autobuze si de la Nordului si Titan (le-am vazut 896, 1069, 1117 si 1144). Dispecera mi-a spus si ea ca sunt autobuze de la 3 autobaze (deci Floreasca si Pipera nu au ture).
Erau si cel putin 3 DAC-uri turate, soferul lui 2259 spunand ca va fi turat 14 zile in 634 (deci inca nu se taie DAC-urile ramase).
Durate semicursei pentru week-end este de 68 minute, in timpul saptamanii sigur e mai mare. Pe fiecare schimb se vor face 2 curse jumate sau 3 curse.
Deja aparuse si un incident: #681 tocmai fusese devastat. Niste huligani i-au spart geamul din spate. Venise si politia.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 01 Mar 2008 21:24 
Offline
User avatar

Joined: Mon 12 Mar 2007 10:03
Posts: 255
Location: Drumul Taberei
RobertC wrote:
Dispecera mi-a spus si ea ca sunt autobuze de la 3 autobaze (deci Floreasca si Pipera nu au ture).


Erau #790 de la Pipera si #1209 de la Floreasca...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Mar 2008 14:51 
Ferentari, Nordului si Titan au linia 634, azi linia era deservita de Rocar si DAF, probabil Ikarusurile si DACurile :twisted: apar maine :twisted: .

Si se lucra, pe mare parte din portiunea nou inchisa au scos piatra dintre sensuri si statiile.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Mar 2008 15:14 
Un "Dac" era deja ieri :roll:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Mar 2008 16:24 
mrM wrote:
Un "Dac" era deja ieri :roll:


Nu are nimic, in ultima lor luna de vita sa vada si ele o linie mai civilizata :twisted:

Saptamana viitoare ne luam adio de la liniile 5 si 16 pentru ceva timp, se pregateste darea in functiune a portiunii Lizeanu - Titulescu.

De asemenea se va inchide si Dristor - Vitan, dar probabil luna viitoare.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 02 Mar 2008 16:52 
RobertC wrote:
In week-end sunt 18 ture, iar in timpul saptamanii doar 33.


Si este important - 33 probabil la ora de varf :!: din acestea se vor retrage 11 ture dupa ora 10 dimineata.
Pentru comparatie - linia 34 cand era pe traseul complet avea 38 ture. Deci oricum s-ar face tot insuficiente vor fi autobuzele. Pe aceasta linie sunt necesare cel putin 40 ture.

Si din nou pentru comparatie - in vara cand a fost inchis 41 in weekend au circulat 40 ture pe 641 (ma rog ca 10 stateau la capete e partea a 2a).


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 03 Mar 2008 10:37 
Offline

Joined: Fri 09 Nov 2007 19:15
Posts: 100
Location: BUCURESTI
Da, nu ma asteptam dar sunt si Dac-uri pe 634. Astazi l-am vazut pe 1795 si era foarte aglomerat. Sper ca aceste autobuze sa reziste cat mai mult pe acest traseu tinand cont ca este o linie dificila.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 03 Mar 2008 13:26 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
liv_liv30 wrote:
Da, nu ma asteptam dar sunt si Dac-uri pe 634. Astazi l-am vazut pe 1795 si era foarte aglomerat. Sper ca aceste autobuze sa reziste cat mai mult pe acest traseu tinand cont ca este o linie dificila.


Pai... Dac-urile au dus ani de zile liniile cele mai grele... #1795 e din 1989, deci a apucat si vremuri mai rele decat acum.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 03 Mar 2008 13:43 
Offline

Joined: Fri 09 Nov 2007 19:15
Posts: 100
Location: BUCURESTI
Da, dar au imbatranit si ele si tare ma tem ca aceasta linie o sa le grabeasca sfarsitul. Ma indoiesc ca daca se defecteaza ceva mai serios la ele le mai repara.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 03 Mar 2008 17:27 
Nici nu stiu ce-i mai rau. Dacuri care ne afuma pe 634, sau lipsa lor, care ne-ar exaspera pana la limita, din cauza frecventei si mai jalnice... Astazi am vazut deja trenulete de cate 2, chiar 3 autobuze in statie la Vitan. E clar ca ele raman blocata pe Mihai Bravu inainte de Dristor, si de acolo, greu mai ies, si suprapline pe deasupra. Autobuzele respective aratau ca un transport de refugiati. De fact chiar asta sunt. Doar ca saracii locuitori din zona nu-si gasesc azil in alta parte :evil: :evil: ...
Si ma enerveaza cumplit nesuplimentarea liniei 19, care vine ridicol de greu, mai ales dimineata :!: . E prima oara de cand ma stiu, cand vad calatori pe scara in 19!! Unde s-au dus toate tramvaiele de pe 34?? Doar nu pe 27?? Deja vine la cate 4 minute :evil: . Sa mai puna si pe 19 si 23!!
PS: PPC-urile circula si pe 19 acum, nu doar pe 25 si 7 8-| .
PPS: cam toate Ivecourile de pe 615 circula acum pe 611. Culmea e are o frecventa bunicica.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 03 Mar 2008 17:50 
Offline

Joined: Fri 09 Nov 2007 19:15
Posts: 100
Location: BUCURESTI
Sambata , prima zi cu linia 634 am observat ca autobuzele erau foarte aglomerate si veneau destul de greu. Deasemenea pe tronsonul parasit de tramvaie deja utilaje lucrau de zor la scoaterea liniei iar in zona Vatra Luminoasa un autoturn al RATB strangea de zor firul. Singurul tronson neatacat era intre Baba Novac si Dristor . Oricum o agitatie destul de mare si care ne duce cu gandul la faptul ca lucrarile se vor termina pana in toamna.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 03 Mar 2008 19:29 
Exista "recomandarea" de a se trimite pe 634 doar autobuze cu cutie de viteze automata (probabil ca sa nu zica nu trimiteti DAC/Ikarus).
Azi am mers pe jos de la Sudului pana la Dorobanti facand mai multe popasuri (intre ora 12-15) si nu am vazut pe 634 decat Rocar, DAF si un citaro :!: . Sa inteleg ca DACurile sunt la ture mici ? :roll:


Titan a mutat linia 667 (9 ture) pe linia 634.

Lucrarile merg destul de lent pentru prima zi... :roll:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 04 Mar 2008 02:13 
Offline
User avatar

Joined: Tue 20 Jun 2006 21:15
Posts: 220
Marian Andrei wrote:
Sa inteleg ca DACurile sunt la ture mici ?


Ieri a fost(luni) #2148 si #2259 pe linia 634.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Linia 34
PostPosted: Thu 06 Mar 2008 09:38 
Offline

Joined: Tue 26 Feb 2008 13:17
Posts: 15
Ieri cred ca au terminat de demolat la Obor, cladirile care se afla la iesirile din metrou.Inspre Iancului au inceput saptamina aceasta lucrarile la linia de tramvai si cred ca azi sau miine termina de scos dalele de beton si vor incepe sapaturile.Stam cu ochii pe ei.O zi buna.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 06 Mar 2008 11:31 
In schimb pe Vacaresti este crunt.
Azi dimineta coada de la Abator incepea de la Cultural :shock:
Mi-a luat 35 minute, pentru acest drum care in mod uzual (cu 2-3 semafoare state la P-ta Sudului), faceam maxim 10.
Si asta, in conditiile in care nu ploua, nu ninge. :cry:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 06 Mar 2008 12:09 
..si nici nu s-au apucat de macazurile din intersectie


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 06 Mar 2008 21:15 
Offline

Joined: Thu 14 Feb 2008 00:25
Posts: 90
Location: Bucuresti
Pana la urma se vor darama intrarile actuale de la metrou si se vor face intrari comun cu pasajul subteran de la ACR,nu?
Cu intersectia liniei 34/21 sens Mihai Bravu-Stefan cel Mare,respectiv Mosilor-Colentina cum ramane,urmeaza se devieze linia 21? :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 06 Mar 2008 21:26 
Legat de intersectie, linia e deja pusa in loc pentru noua pozitie a liniei, cu exceptia, in mod ciudat, a unei incrucisari pe sensul Mihai Bravu-Stefan cel Mare si Colentina-Mosilor. Dar aia e o lucrare de un weekend, linia se pune destul de usor. Ma rog, cel probabil cretinii aia or fi turnat linia in beton in locul ala, asa ca se vor chinui nitel s-o schimbe 8-| ...


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 06 Mar 2008 21:29 
Se vrea sa dispara trecerile supraterane de pietoni, tot traficul pietonal se va face prin pasajele pietonale.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 06 Mar 2008 23:59 
Offline
User avatar

Joined: Tue 21 Aug 2007 00:40
Posts: 129
Location: Bucuresti/Arad
In seara asta am trecut pe la 10 prin zona dristor si se lucra la demontarea retelei. :o


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 08 Mar 2008 23:50 
In intersectia de la Tunari, au scos reteaua lui 5, dar inca nu s-au apucat de lucru la linie.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 13 Mar 2008 17:13 
Situatia vazuta de mine azi:

Victoria - Perla - 100% finalizata
Perla - Tunari - 95% finalizata, ramane firul de la retea, asfaltul intre linii si finisat statiile
Intersectia Tunari - azi erau puse incrucisarile, practic pe linia 34 se poate circula acum, linia 5 pare destul de departe de punerea in functiune daca vor pune si macazul in partea acesteia
Tunari - Lizeanu - 95% finalizata, se lucra la statii, asfaltat intre linii si a aparut firul de contact
Intersectia Lizeanu - macazele puse o parte, turnau beton.

Se lucra intens pe tot tronsonul, sper sa o vedem finalizata pana la 1 Aprilie. La intrarea in Dep Victoria vad ca nu misca nimic. :?


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 13 Mar 2008 18:08 
Zici 95% finalizata!
Pai nu prea e 95%. La ritmul in care se lucreaza, cred ca le mai ia vreo luna cel ptin sa asfalteze si sa puna reteaua. :roll:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 13 Mar 2008 19:10 
Pai azi lucrau sa asfalteze, ungeau placile cu smoala din aia si preagateau utilajele, asta dimineata pe la 11 (ca normal o zi ploua pe luna si in aia trebuie asfaltat) :twisted:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 14 Mar 2008 11:53 
Ceva borduri au schimbat pe acolo? In alte parti am vazut ca au inceput, dar depaseste topicul.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 14 Mar 2008 18:06 
Offline

Joined: Fri 09 Nov 2007 19:15
Posts: 100
Location: BUCURESTI
Se lucreaza de zor si la noua traversare a tramvaiului peste pasajul Bucur Obor. Sunt curios daca liniile de tramvai de deasupra vor fi asfaltate la nivel sau vor ramane tip C.F. pentru ca in caz contrar se vor gasi destui nebuni care sa o ia cu autoturismul pe acolo.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 19 Mar 2008 02:01 
Offline

Joined: Sun 22 Apr 2007 13:14
Posts: 197
Location: Bucuresti, Baneasa, Linii: 112,148,149,261,205
In aceasta seara la ora 20 am constatat urmatoarele:
- int.Barbu Vacarescu/St.CelMare - de 12 zile de cand 5 e suspendat, doar s-au scos incrucisarile vechi, in rest nu s-a facut absolut nimic. Incredibil. In schimb, coloana pe Barbu Vacarescu tinea pana la Billa. Am facut 45 min. cu masina de la Aero Baneasa la Dinamo
- int.Lizeanu: s-au montat incrucisarile noi, urmau sa fie betonate in seara asta, probabil ca cel tarziu luni, 16 intra la traseu normal. Restul de macaze, stau si se bronzeaza la soare.
- s-a montat noua linie intre Lizeanu si pasarela de la Obor. Mai era 30% de betonat.
- nu se lucra la pasarela, erau doar 2,3 speriati care se sprijineau unul pe celalalt
- intre Obor-Ferdinand: asternere,compactare balast, asfalt - se lucra
- intre Ferdinand-Iancului: se plimba un mic excavator
- Iancului-V.Luminoasa: sapaturi, asternere balast, compactare - se lucra

Cam atat, am avut treaba la Pta Muncii


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 19 Mar 2008 11:51 
Din intersectia de la Tunari se vedea reteaua pusa pe Stefan cel Mare in ambele parti. Nu stiu insa pana unde.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed 19 Mar 2008 17:31 
Reteaua este pusa (si finalizata) pe toata portiunea Victoria - Lizeanu, mai au de pus trecerile la Tunari si Lizeanu si poate separatori.

Iata cum arata lucrarea pe Vacaresti si la Piata Sudului.


Attachments:
DSC06660.JPG
DSC06660.JPG [ 95.56 KiB | Viewed 3691 times ]
DSC06661.JPG
DSC06661.JPG [ 81.41 KiB | Viewed 3692 times ]
Top
  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 542 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 19  Next

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group