TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Tue 19 Mar 2024 17:01

All times are UTC + 3 hours




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 78 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Sun 13 Dec 2009 00:40 
Linia a fost inaugurata astazi, tramvaiul 16 va incepe sa circule de saptamana viitoare.


Attachments:
4.jpg
4.jpg [ 68.45 KiB | Viewed 6232 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 13 Dec 2009 01:53 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3299
Am ajuns sa inauguram la cel mai inalt nivel refactii de linii de tramvai? Jalnic. Pe cand o inaugurare de schimbat anvelope la un autobuz?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 13 Dec 2009 10:04 
Offline

Joined: Sat 12 Sep 2009 15:25
Posts: 50
Location: BucureÅŸti
Păcat că nu e ÅŸi gata: la Eminescu ÅŸi Dacia nu au reapărut semafoarele, iar în faÅ£a pieÅ£ei GalaÅ£i sunt niÅŸte găuri în asfalt (între ÅŸinele sensului spre Lizeanu) de toată frumuseÅ£ea. Plus că troatuarul de vis-a-vis de piaÅ£ă nu a mai fost refăcut.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 13 Dec 2009 14:33 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56047
Brassovia wrote:
Am ajuns sa inauguram la cel mai inalt nivel refactii de linii de tramvai? Jalnic. Pe cand o inaugurare de schimbat anvelope la un autobuz?


Asta e nivelul oprescului. Oricum, suntem tara taietorilor de panglici. Adica, a panglicarilor. Vai de noi!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 25 Jan 2010 19:59 
Offline

Joined: Sat 12 Sep 2009 15:25
Posts: 50
Location: BucureÅŸti
Există vreo logică după care, şi ieri şi azi, circulau simultan 16 şi 616?
Şi nu de puţine ori erau unul în spatele celuilalt...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 25 Jan 2010 22:14 
Am incercat azi sa-mi amintesc de cat timp n-au mai circulat tramvaie pe str. Viitorului, si sincer nu mai imi aduc aminte daca e vorba de 2007 sau 2008. Va intra in istorie ca o modernizare la care s-a lucrat ani intregi, alaturi de linia 45 pe Chitila, 44 pe Sos. Giulesti, sau 15 si 23 pe Pasajul Marasesti (15 a si sucombat saracul de atata asteptare). Insasi lumea care circula cu 16 ieri vorbea ca de un traseu vechi redat in folosinta, caci se obisnuisera cu cel care mergea pe Reinvierii. Macar daca si calea de rulare de pe Vasile Lascar si Armand Calinescu ar fi fost modernizata, am fi putut spune ca avem o realizare, dar cand vezi ca pe langa ruina de Millenium Tower a carui santier inca gatuieste traficul, tramvaiul abia se taraie sub 5km la ora, nu cumva sa deranjeze colosul, imi este clar ca suntem inca departe de o modernizare care sa cuprinda intreg traseul acestei linii, care va fi probabil iarasi ciuntita si deviata in anii urmatori.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 25 Jan 2010 22:59 
Offline

Joined: Thu 14 Feb 2008 00:25
Posts: 90
Location: Bucuresti
romafroman wrote:
Există vreo logică după care, şi ieri şi azi, circulau simultan 16 şi 616?
Şi nu de puţine ori erau unul în spatele celuilalt...

Cum a fost si in cazul 634 sau 667, aceasta linie naveta este pastrata un timp in caz ca apar probleme ce perturbeaza circulatia tramvaiului.

icsilviu wrote:
Am incercat azi sa-mi amintesc de cat timp n-au mai circulat tramvaie pe str. Viitorului, si sincer nu mai imi aduc aminte daca e vorba de 2007 sau 2008.

Sa incerc si eu :twisted:: cred ca este vorba de inceputul anului 2008. :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 26 Jan 2010 11:18 
3mil wrote:

icsilviu wrote:
Am incercat azi sa-mi amintesc de cat timp n-au mai circulat tramvaie pe str. Viitorului, si sincer nu mai imi aduc aminte daca e vorba de 2007 sau 2008.

Sa incerc si eu :twisted:: cred ca este vorba de inceputul anului 2008. :wink:

8 martie 2008 pentru modernizarea intersectiei Lizeanu/Stefan cel Mare, abia dupa mai multa vreme s-au apucat de Str. Viitorului.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 26 Jan 2010 18:44 
Offline

Joined: Sat 12 Sep 2009 15:25
Posts: 50
Location: BucureÅŸti
3mil wrote:
Cum a fost si in cazul 634 sau 667, aceasta linie naveta este pastrata un timp in caz ca apar probleme ce perturbeaza circulatia tramvaiului.


Nu ştiu cum a fost în cazul liniilor 634 şi 667, dar pe traseul lui 16, care se desfăşoară o bună bucată pe străzi înguste, pe care nu mai încape altceva pe acelaşi sens, combinaţia 16+616 perturbează serios restul circulaţiei. Cel puţin în zona turnului "prăjit", dacă ai prins un 16 + un 616 + nesimţiţii care blochează permanent Carol, eşti un făcut...

O altă problemă e că marginea dinspre a Carol a şantierului (imediat după p-ţa Gemeni) a rămas nefinalizată (trotuar inexistent, gropi etc.), iar în zona pieţei, în zona macazurilor de pe sensul spre Dacia, sunt nişte gropi incredibile între şine în care îţi poţi rupe roţile (aşa a fost "finalizată" lucrarea, n-au apărut ulterior...). Despre lipsa semaforului de la Dacia să mai zic?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 26 Jan 2010 21:29 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3299
Important este ca s-a taiat panglica inaugurala, adica "s-a marcat momentul". Si, bineinteles, ca s-a decontat cui trebuie lucrarea. Restul sunt amanunte pentru Dumnealor Domnii Tovarasi.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 07 Mar 2010 00:01 
Mai e putin si se fac 3 luni de la "marea" inaugurare. Totusi, linia 616 continua sa circule... Astia de la RATB chiar sunt IDIOTI?!?! Cum dracu' sa lasi in continuare sa circule o linie naveta care consuma aiurea niste autobuze care ar putea sa suplimenteze o linie sau sa deserveasca o noua linie, atata vreme cat circula tramvaiul... :evil:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 07 Mar 2010 00:36 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56047
RobertC wrote:
Mai e putin si se fac 3 luni de la "marea" inaugurare. Totusi, linia 616 continua sa circule... Astia de la RATB chiar sunt IDIOTI?!?! Cum dracu' sa lasi in continuare sa circule o linie naveta care consuma aiurea niste autobuze care ar putea sa suplimenteze o linie sau sa deserveasca o noua linie, atata vreme cat circula tramvaiul... :evil:


Sunt curios ce ti-ar raspunde cei de la RATB daca le-ai adresa o sesizare.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 07 Mar 2010 00:53 
Am facut-o deja acum 2 saptamani. Astept raspunsul...


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon 08 Mar 2010 21:32 
Offline

Joined: Sat 12 Sep 2009 15:25
Posts: 50
Location: BucureÅŸti
Eu am zilnic drum pe linia lui 16/ 616. Azi nu l-am mai văzut pe 616, e posibil să fi dispărut.
Oricum, cert e că după "finalizarea" lucrării fiecare moment în care un 16 traversează (sau mai bine zis rămâne pe) Dacia e nepreţuit.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 09 Mar 2010 00:32 
Offline

Joined: Mon 03 Jul 2006 12:39
Posts: 610
Location: Bucuresti, Militari
N-a disparut, inca circula - cat o sa-l mai tina paralel cu tramvaiul, pentru ca cei din zona s-au saturat de el, au trimis sesizari la RATB. Masinile de pe 616 pot fi folosite pe alte trasee deficitare. "Simbioze" din astea avem si in Chitila 45 cu 645.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 12 Mar 2010 16:52 
RobertC wrote:
Mai e putin si se fac 3 luni de la "marea" inaugurare. Totusi, linia 616 continua sa circule... Astia de la RATB chiar sunt IDIOTI?!?! Cum dracu' sa lasi in continuare sa circule o linie naveta care consuma aiurea niste autobuze care ar putea sa suplimenteze o linie sau sa deserveasca o noua linie, atata vreme cat circula tramvaiul... :evil:


Raspuns de la RATB:

Quote:
Buna ziua,

Referitor la mesajul dv. transmis la RATB, va informam ca linia 616 a fost mentinuta in circulatie intrucat lucrarile de pe traseul liniei 16 nu au fost finalizate.

Avand in vedere ca in cursul acestei luni, vor fi demarcate lucrarile la calea de rulare a tramvaielor din zona terminalului Bdl. Lacul Tei, traseul liniei 16 va fi modificat iar linia 616 va asigura capacitatea de transport pe acest traseu.

Va multumim.

Serviciul Relatii Publice


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 01 May 2010 03:11 
Offline

Joined: Tue 15 May 2007 22:40
Posts: 136
Location: Toronto, Canada
Lucrarile in zona Lacul Tei s-au finalizat din nou, dar 616 a ramas. De ce?
Daca le-ai mai trimite o petitie, oare ce vor raspunde? Ca vor sa o tina datorita lucrarilor de pe Bd. Lacul Tei care vor incepe la anu'?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 01 May 2010 21:43 
Am trimis deja. Desi banuiesc care va fi raspunsul...


Top
  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 78 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group