TRANSPORT PUBLIC

Despre transportul public din Romania si din lume
It is currently Mon 20 Feb 2017 12:18

All times are UTC + 3 hours

Post new topic Reply to topic  [ 130 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5
Author Message
PostPosted: Sun 21 Sep 2014 19:13 

Dr2005 wrote:
Înaintea spargerii IJTL-ului, se înmatriculase tot parcul cu numere cu STP. Când s-au vândut autobuzele pentru transportul judeţean, majoritatea micilor SRL-uri au păstrat numerele cu STP, la fel şi Transbus.
Cred ca faci o confuzie, transportul intra/inter judetean se efectua de ITA, nu de IJTL... "J"-ul ala din IJTL se refera la "judetean", dar doar in sensul ca administra transportul public local din Buzau si Ramnicu-Sarat...

NU exista/NU a existat, cel putin la autobuzele actualului Transbus pe care le-am mai prins eu, din 2004 incoace, niciunul care sa aiba in numarul de inmatriculare combinatia STP...

Sigur faci o confuzie cu autobuzele/autocarele fostelor autogari care, intra-adevar, aveau numere de forma BZ-xx-STP si unele mai au astfel de combinatii si acum. A povestit userul ATM undeva situatia mai exacta, o sa o caut la un moment-dat.

Dr2005 wrote:
Există inclusiv dube de maxi taxi cu numere de forma BZ-xx-STP.
Eu stiu doar de una, BZ-03-STP, care circula pe linia #3M, inainte sa fie scoasa de pe traseul pe care il parazita...

Profile  

PostPosted: Sun 21 Sep 2014 20:10 

Catalin Ghita wrote:
Eu stiu doar de una, BZ-03-STP, care circula pe linia #3M, inainte sa fie scoasa de pe traseul pe care il parazita...

Deci numarul de inmatriculare BZ 03 STP a fost preluat de la duba aia. Cine e proprietarul BMC-ului?

Profile  

PostPosted: Mon 22 Sep 2014 16:11 

Uite duba care a purtat numarul asta...
Presupun ca apartine aceluiasi proprietar, PetrolGaz2005.

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  

PostPosted: Fri 27 Mar 2015 19:31 

Buzoienii vor putea circula gratuit cu autobuzele de pe liniile urbane

Transportul în comun va fi gratuit în Buzău, dar numai cu mijloacele societăţii Trans Bus. Este promisiunea edilului-şef al municipiului Buzău, care spune că decizia s-ar putea lua în perioada imediat următoare. După ce scapă de o rată pe investiţii, municipalitatea va putea majora subvenţia la transportul local, astfel încât să nu mai fie nevoie de vânzarea biletelor.

În prezent, municipalitatea buzoiană achită societăţii de transport în comun din municipiu o subvenţie care înseamnă 84 la sută din veniturile societăţii în timp ce numai 16 la sută din venituri provin din vânzarea de bilete.

„În acest moment cu transportul în comun merg cei care merg la locurile de muncă şi nu au un mijloc de transport iar ceilalţi merg practic gratuit. Să ştiţi că viitorul ăsta este. Transportul în comun şi în Europa, în oraşe similare este gratuit. De altfel, acest lucru se întâmplă acum şi la Ploieşti şi Timişoara unde transportul în comun este gratuit (nu e adevarat! -nota mea). Diferenţa de subvenţie nu ar mai fi atât de mare şi ar putea fi plătită de municipalitate. Dacă scăpăm de ratele la investiţii de 300 de mii de lei pe lună am putea introduce transportul gratuit şi cred că acolo ne îndreptăm”, a declarat primarul Constantin Boşcodeală.

Municipalitatea a mai anunţat că intenţionează să achiziţioneze spre final de an un nou lot de autobuze pentru societatea Trans Bus.

„Vrem să mai luam 10 autobuze dar până acum s-au prezentat la licitaţii numai producători de renume gen Mercedes, care au un preţ destul de mare. Sincer, nu ne putem permite. Avem nevoie de încă 10 autobuze pentru că în situaţia în care se defectează 3 maşini în acelaşi timp există riscul de a nu putea acoperi un traseu. Poate vom reuşi să găsim acele maşini care să ofere un raport echitabil calitate-preţ, mai ales că din luna august terminăm leasingul la actualele autobuze”, a declarat primarul Constantin Boşcodeală. De asemenea, adilii au anunţat că alternativa de tip maxi-taxi la transportul în comun oferit de Trans Bus va fi substanţial îmbunătăţită de la începutul lunii mai. Mijloacele de transport vizate vor trebui să asigure condiţii civilizate pentru călători, să fie dotate cu instalaţii de climatizare, cu centuri la fiecare scaun şi cu o rampă pentru accesul persoanelor în cărucior. De asemenea, în interiorul mijlocului de transport trebuie amenajată o zonă pentru căruciorul handicap dotată cu sistem de ancorare şi cu centură de siguranţă. Operatorii de transport care se vor prezenta la licitaţie cu autovehicule care nu dispun de minimul de dotări solicitat, vor fi respinşi. Din luna mai, doar 50 (un numar enorm -nota mea) de maxi-taxi vor deservi transportul în comun din oraş şi numai dacă vor îndeplini condiţiile cerute de lege.

http://adevarul.ro/locale/buzau/buzoien ... index.html

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Profile  

PostPosted: Fri 27 Mar 2015 19:34 

Si a propos de maxi-taxi, buzoienii nu vor scapa de infamele dube!

Profile  

PostPosted: Sun 29 Mar 2015 00:51 

Ma intreb cam cate clase are acest "viceprimar" si daca acesta va folosi "numa'" zilnic aceste dube la standarde "ieuropene"?

Profile  

PostPosted: Sun 29 Mar 2015 18:41 

Ce e în filmuleţ e o dubiţă modificată, adusă la mâna a doua din Occident. Unii operatori, precum şi diverse instituţii/ONG-uri/şcoli/spitale au astfel de dubiţe, folosite pentru transportul persoanelor cu handicap. Evident, e vorba de curse ocazionale sau curse speciale, pe distanţe scurte, nu de transport regulat.

Profile  

PostPosted: Tue 07 Apr 2015 11:21 

Care e legea care permite existenţa maxi-taxi-urilor? Termenul "lege" apare în materialul audio, spre sfârşit.

Profile  

PostPosted: Tue 07 Apr 2015 14:14 

OAB wrote:
Care e legea care permite existenţa maxi-taxi-urilor? Termenul "lege" apare în materialul audio, spre sfârşit.
Este vorba de "Legea faptului implinit", cu normele de aplicare cunoscute si sub sintagma "Procedura precedentului creat".

Profile  

PostPosted: Mon 24 Oct 2016 18:04 

Quote:
Transbus Buzău va suplimenta în următoarele zile mijloacele de transport de pe linia 2 cu două autobuze second-hand cumpărate din Sibiu. Sunt roşii, au caroserie marca Hess, o capacitate de 94 de locuri, din care 42 pe scaune, şi vor avea un traseu prelungit faţă de celelalte trei autobuze de pe traseu.

Societatea Transbus Buzău a intrat în posesia autobuzelor cumpărate din Sibiu şi urmează până la finele săptămânii să le introducă pe traseu, alături de celelalte trei maşini marca BMC.

Suplimentarea mijloacelor de pe acest traseu permite societăţii de transport public să mute capătul de linie, numai pentru aceste două autobuze, din Măteşti în comuna Săpoca.

”Cu bucurie vă anunţ că au sosit autobuzele achiziţionate de Transbus pentru traseul 2 şi noul traseu Săpoca. Urmează ca joi să primim avizul de la Consiliul Judeţean, apoi vor putea intra pe traseu până la Centrul Cultural din Săpoca”, a scris pe Facebook primarul din Săpoca.

Autobuzele care vor circula până la ieşirea din Săpoca, cu staţie intermediară la spitalul de neuropsihiatrie, au podea coborâtă, an de fabricatie 2001, capacitate cilindrică 9.603 cmc, normă de poluare Euro 2 şi sunt prevăzute cu două uşi.

http://adevarul.ro/locale/buzau/iata-ar ... index.html

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 130 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5

All times are UTC + 3 hours