TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Fri 29 Mar 2024 02:19

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
PostPosted: Mon 12 Jan 2009 14:36 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56066
Transportul public local din Sebes este asigurat de catre SC Voltrans SA Sebes, in baza Hotaririi Consiliului Local Sebes nr. 349/23.10.2008 (in atasament).

In anul 2002 am vazut citeva Ikarusuri 260 pe trasee locale, insa nu am informatii daca la ora actuala in Sebes circula autobuze sau dube.

De pe pagina de Internet a operatorului de transport Voltrans SA, http://www.voltrans.ro am aflat de ce parc auto dispune acesta:

7 buc. IVECO Daily - 18 locuri
2 buc. FIAT Ducato - 15 locuri
2 buc. FORD Transit - 14 locuri
2 buc. MAN - 90 locuri
6 buc. VOLVO - 93 locuri


Attachments:
349 -23.10.2008.doc [981 KiB]
Downloaded 478 times
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 27 May 2010 17:13 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56066
Licitaţie cu scandal pentru transportul de călători din Sebeş

Transportul public de călători din Sebeş continuă să fie în centrul scandalului provocat de expirarea contractului pentru firma care prestează acest serviciu şi organizarea licitaţiei de către administraţia locală. Societatea de Transport Public şi Voltrans au contestat atribuirea contractului firmei Livio Dario.

Transportul public de călători din Sebeş continuă să fie în centrul scandalului provocat de expirarea contractului pentru firma care prestează acest serviciu şi organizarea licitaţiei de către administraţia locală. Contractul a expirat la 1 mai 2010, însă firma Voltrans SA Sebeş a continuat să efectueze transportul de călători până la organizarea licitaţiei.

Justiţia, chemată să se pronunţe

Licitaţia organizată în urmă cu câteva zile de Primăria Sebeş a fost contestată în instanţa de judecată de doi dintre ofertanţi, Societatea de Transport Public (STP) SA Alba Iulia şi Voltrans SA. Oferta STP a fost descalificată şi nu a mai intrat efectiv în licitaţie pentru că nu ar fi îndeplinit una dintre condiţiile impuse prin caietul de sarcini. Licitaţia a fost câştigată de firma „Livio Dario“ SRL Alba Iulia care a oferit preţul de 1 leu pentru un bilet. „Există o contestaţie depusă de către STP Alba, care se referă la eligibilitatea ofertei. Ea se judecă în contencios administrativ şi trebuie soluţionată în 30 de zile“, a declarat Mugurel Sârbu, primarul din Sebeş. Acesta a completat că din punctul lui de vedere oferta câştigătoare a fost cea mai bună. „Preţul biletului oferit de Livio Dario e mai mic cu aproximativ 40 la sută faţă de cât este în prezent. În acest fel ne-am uşura substanţial bugetul local şi nu ar mai trebui să acordăm subvenţiile pentru transpotul în comun“, a mai spus primarul din Sebeş.

Plângere penală la DNA

Directorul STP Alba Iulia spune că a iniţiat două procese şi intenţionează să formuleze şi o plângere penală. „Am contestat caietul de sarcini deoarece nu s-a impus capacitatea minimă de cel puţin 709 de locuri ci s-a acceptat formula de microbuze urbane, dar pentru că s-au limitat gratuităţile acordate. De asemenea, am contestat procesul verbal al şedinţei de atribuire“, a spus Stelian Nicola, directorul STP Alba.


http://www.adevarul.ro/locale/alba_iuli ... 73453.html


Attachments:
Livio Dario.jpg
Livio Dario.jpg [ 24.08 KiB | Viewed 11128 times ]
Top
 Profile  
 
PostPosted: Thu 21 Nov 2013 18:27 
Offline
User avatar

Joined: Tue 18 Oct 2005 08:49
Posts: 56066
In atasament, programul de circulatie pt. cele 3 trasee.

Sebes - Rahau

Sebes - Petresti

Sebes - Lancram


http://www.primariasebes.ro/


Attachments:
Sebes.pdf [1.06 MiB]
Downloaded 359 times
Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue 18 Jul 2017 00:56 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Tarifele sunt obscen de mari (deşi se poate şi mai rău):
Attachment:
sebes.png
sebes.png [ 101.02 KiB | Viewed 8616 times ]


Attachments:
HCL-nr.-265-29.10.2015-STPLPCR-modificare-tarife.pdf [920.5 KiB]
Downloaded 215 times
Top
 Profile  
 
PostPosted: Tue 08 Aug 2017 18:01 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Am văzut doar astfel de midibuze (2 buc, era sâmbătă). Par noi, însă nu au aer condiţionat (la data vizitei mele la Sebeş, termometrele arătau 42 grade C).

B-196-LVD - Str. Dorin Pavel.


Attachments:
B-196-LVD-Sebes.jpg
B-196-LVD-Sebes.jpg [ 653.82 KiB | Viewed 8561 times ]
Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group