TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Thu 28 Mar 2024 21:00

All times are UTC + 3 hours




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 542 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: Tue 09 Oct 2007 17:47 
Ce este bine e ca se lucreaza...


Attachments:
DSC02771.JPG
DSC02771.JPG [ 85.54 KiB | Viewed 4926 times ]
DSC02773.JPG
DSC02773.JPG [ 109.73 KiB | Viewed 4925 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue 16 Oct 2007 22:20 
Offline

Joined: Tue 18 Oct 2005 13:32
Posts: 7774
Longrinele sunt produse de firma Bog'Art, o firma destul de veche in peisajul constructiilor din Romania (a aparut in 1992).

Site: www.bogart.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 28 Oct 2007 22:24 
Pasaj Victoria - Dorobanti
- linie 100% pana in mijlocul intersectiei cu dorobanti
- la depou nu stiu ce vor face cand vor lega linia cu cea din pasaj
- statii 100%
- retea - sunt puse doar firele de care va fi prinsa reteaua de contact


Attachments:
DSC03172.JPG
DSC03172.JPG [ 66 KiB | Viewed 4687 times ]
DSC03173.JPG
DSC03173.JPG [ 78.26 KiB | Viewed 4688 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 28 Oct 2007 22:29 
Dorobanti-intersectia cu linia 5
- lucrarile merg haotic
- nu exista portiuni finalizate
- exista portiuni unde abia au fost puse dalele
- linia nu e fixata/sudata


Attachments:
DSC03175.JPG
DSC03175.JPG [ 88.43 KiB | Viewed 4685 times ]
DSC03176.JPG
DSC03176.JPG [ 80.83 KiB | Viewed 4685 times ]
DSC03179.JPG
DSC03179.JPG [ 87.66 KiB | Viewed 4685 times ]
DSC03180.JPG
DSC03180.JPG [ 85.49 KiB | Viewed 4685 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 28 Oct 2007 22:32 
Cu parere de rau, bucata asta nu va fi gata mai devreme de sarbatori. :roll:
Si lucrarea e gandita destul de prost, pe langa sistemul cu dale care nu va rezista prea mult (sina este prinsa doar in niste placi de cauciuc si de niste suruburi destul de rare) mai exista si o plantatie de stalpi prin toate intersectiile :roll:


Attachments:
DSC03182.JPG
DSC03182.JPG [ 78.21 KiB | Viewed 4684 times ]
DSC03181.JPG
DSC03181.JPG [ 82.1 KiB | Viewed 4685 times ]
Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 28 Oct 2007 22:41 
Pe Sos. Oltenitei intre Sudului si Romprim:
- lucrari organizate si facute HAOTIC - la Sudului pe o singura banda si ceva este statie de autobuz/dube/autocare/preorasenesti/sta lumea in statie/parcheaza pietarii etc. Unde ar trebui sa fie trotuarul este o groapa mare in care era sa si pic :evil:
- linia are zone finalizate si zone nefinalizate
- statiile sunt in lucru haotic
- capatul de la Romprim este o mare groapa, din ce am observat o sa fie 2 linii de sosire si doar 1 la plecari
- stalpii sunt partial pusi, nici gand de retea
- nu va fi gata anul acesta :(

Intre Sudului - Sura Mare
- din retea este scos doar firul de contact
- pe unele zone e scoasa sina
- la Brancoveanu au inceput sa scoata vechile dale si sa sape
- lucrarile par ca se vor desfasura la fel de haotic ca pe portiunea cealalta

Vacaresti - Mihai Bravu - nu este inclusa in lucrare, va fi data in functiune cand este gata Sudului - Romprim.

Sunt curios cand si cum vor face la pasajul Muncii linia de tramvai pe sub pasaj. :roll:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 02 Nov 2007 18:27 
Din ce am vazut a fost data jos toata reteaua pe Cal. Vacaresti si Mihai Bravu lucru care ma face sa cred ca se vor apuca si de aceasta portiune curand. :roll:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 02 Nov 2007 18:53 
Marian Andrei wrote:
Din ce am vazut a fost data jos toata reteaua pe Cal. Vacaresti si Mihai Bravu lucru care ma face sa cred ca se vor apuca si de aceasta portiune curand. :roll:


Am observat si eu asta. Chiar azi dimineata scoateau niste fire pe Vacaresti. Totodata o mare parte din portiunea Sura Mare - P-ta Sudului are scoase toate dalele + sapare (groapa deja de aproape jumatate de metru). In unele parti au fost deja montate placile de lemn ajutatoare in turnarea betonului de separatie al carosabilului de linia de tramvai.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 08 Nov 2007 23:58 
Offline

Joined: Sun 22 Apr 2007 13:14
Posts: 197
Location: Bucuresti, Baneasa, Linii: 112,148,149,261,205
Edilul-?ef Adriean Videanu a precizat c?, p?n? la sf?r?itul acestui an, ?oseaua ?tefan cel Mare va fi redat? traficului "pe data de 16 decembrie, la ora 8.00".

Cata precizie. Daca iese Videanu cu foarfeca la ora 8.00 sa taie panglica, cred ca soferii din trafic ii vor lua si foarfeca si panglica.

Deci, si 34 va circula tot de atunci? Adica de la ora 8?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 09 Nov 2007 00:33 
Pe ce data si la ce ora se arunca din varful bradului metalic din piata Unirii ? Fara parasuta :twisted:
Bataia de joc merge prea departe, in ultima saptamana pe portiunea Lizeanu - Victoria nu s-a lucrat mai deloc, exista inca portiuni unde nu sunt puse nici macar dalele pentru linie, traficul e terminat, se scot si se pun borduri permanent. Vai de noi :!:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 09 Nov 2007 00:45 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
Marian Andrei wrote:
traficul e terminat, se scot si se pun borduri permanent. Vai de noi :!:

Pe vremea marilor demolari circula un banc: Bucurestiul devine din "micul Paris" "micul Beirut". Doamne, cat e inca de actual. Recentele mele deplasari prin oras m-au facut sa ma imaginez actor intr-un horror.
Dar ceea ce pe unii (cei multi) ii costa (bani, nervi), pe altii ii face sa prospere. Iar bucurestenii par sa se fi consolat cu statutul de cobai de lux.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 24 Nov 2007 12:30 
Am trecut aseara pe Sos Oltenitei intre Sura Mare si P-ta Sudului. Lucrarile sunt foarte haotice, astfel:
- Sura Mare - Opris Ilie - s-a scos doar linia, fara placile din beton vechi
- Opris Ilie - C-tin Brancoveanu (inainte de intersectie) - se asfalta (la ora 22:20 la o temperatura de 1 grad :shock: ) stratul de rezistenta (asemanator cu bucata Mosilor veche)
- C-tin Brancoveanu - Husi - nu au facut nimic, cu exceptia scoaterii retelei electrice
- Husi - P-ta Sudului - era asfaltat proaspat stratul de rezistenta


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 24 Nov 2007 13:40 
Brassovia wrote:
Pe vremea marilor demolari circula un banc: Bucurestiul devine din "micul Paris" "micul Beirut". Doamne, cat e inca de actual. Recentele mele deplasari prin oras m-au facut sa ma imaginez actor intr-un horror.
Dar ceea ce pe unii (cei multi) ii costa (bani, nervi), pe altii ii face sa prospere. Iar bucurestenii par sa se fi consolat cu statutul de cobai de lux.
Bucurestenilor se pare ca le place. Au votat atat pe :twisted:'ul in 2004 cat si pe taica-sau, acum 7 ani. De aceea, Golden-Slitz, Maripilla, Zmeuroconstruct, Zmeurovia si Tehnologica Papion prospera. Daca lucrurile ar merge bine, daca s'ar face treaba cum trebuie si termenele ar fi reale, nu lalaieli mioritice, atunci nu s'ar preocupa nimeni cat ia videanul comision din metrul liniar de bordura.
Pana atunci insa, in Iran se face un pasaj in 6 luni, in timp ce in Romania dureaza mai mult, c'asa-i in tenis.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 25 Nov 2007 00:06 
Offline
User avatar

Joined: Tue 23 Oct 2007 13:53
Posts: 233
Location: Bucuresti (Vest), Drumul Taberei
Hai sa nu fim atat de pedanti. Bucurestenii nu aveau oricum pe cine sa aleaga. Din pacate, exceptandu-l pe Basescu care s-a ocupat cat de cat acceptabil de primarie cam nimeni nu prezenta vreo garantie. Si asa, Videanu se stie ca a castigat ca fiind "recomandat" de Basescu. Altfel, nu avea nici o sansa. Era doar "un altul" pe lista si nici macar nu avea vizibilitatea unui candidat ca Mircea Geoana, Ilie Nastase, Sorin Oprescu sau Marean Vanghelie.

In alta ordine de idei, nu conteaza cine este primar cat daca se achita bine sau nu de obligatiile functiei sale in raport cu cetatenii. Pentru probleme si prevenirea lor exista justitia care poate usor stabili vinovatii. Dar cum nici Viorel Lis si nici altii nu au fost gasiti vinovati, probabil ca nu traim si nu vom trai prea curand intr-o tara civilizata.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun 25 Nov 2007 01:07 
Si pentru ca suma viciilor e o constanta, daca tot s'a ocupat de primarie, a dat parcul Bordei, iar acum urmasul lui da depoul Victoria.
La urma urmei s'ar putea sa ai dreptate, ma iau de ei ca sunt acum la putere, dar de 15 ani n'am vazut pe ceilalti ce fac, desi am vazut de-ai lor la Iasi si Constanta.
Cred ca daca nu se intampla vreun fenomen SF si ne trezim intr'o dimensiune normala, ma tem ca va trebui sa se intample un fenomen mai putin SF in domeniul transportului: calatoria cu avionul, one way ticket. De undeva din Europa sau America de Sud, voi asculta prin satelit vreun radio romanesc sa aud pe unde mai e blocata circulatia, asta eu fiind intr'un trafic poate nu mai putin aglomerat, dar macar nu asa haotic si prost organizat.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 28 Dec 2007 21:30 
Offline
User avatar

Joined: Mon 12 Mar 2007 10:03
Posts: 255
Location: Drumul Taberei
Au fost aduse placile pentru pasajul liniei 34 de la Bucur Obor :D


Attachments:
28122007(001).jpg
28122007(001).jpg [ 117.17 KiB | Viewed 4072 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 28 Dec 2007 21:46 
Offline

Joined: Sun 22 Apr 2007 13:14
Posts: 197
Location: Bucuresti, Baneasa, Linii: 112,148,149,261,205
dr122 wrote:
Au fost aduse placile pentru pasajul liniei 34 de la Bucur Obor :D

Si unde sunt?
Ceea ce se vede in zare sunt niste grinzi longitudinale care stau pe stalpii aceia in forma de V. Ha ha, pana la placi mai e. Trebuie insirate aceste grinzi intre toti stalpii, apoi bagat beton la imbinarea lor, peste care va veni un strat, pietris sau ce or pune, abia apoi calea de rulare. Mai vorbim pe la toamna.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 18 Jan 2008 12:52 
Offline

Joined: Fri 09 Nov 2007 19:15
Posts: 100
Location: BUCURESTI
De cateva zile cei de la Mari Vila au curatat zapada de pe sinele de tramvai pe calea Vacaresti. Ieri am observat ca au inceput demontarea refugiilor din fostele statii, deci se poate spune ca au inceput lucrul si pe acest tronson.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 18 Jan 2008 17:05 
in schimb..pe Sos Oltenitei intre Sura Mare si BIG...nu am mai vazut nici o miscare....s-o fi avansat prea mult in decembrie...


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 18 Jan 2008 19:52 
Pe Vacaresti au disparut ambele refugii de la Costache Stamate si cel dinspre Piata Sudului de la Pridvorului.
Nu stiu daca au inceput sa le scoata si pe cele de pe Mihai Bravu dintre pod si Vitan


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 31 Jan 2008 22:05 
Adio refugii pe Vacaresti si Mihai Bravu, si astazi am observat ca demontau si consolele dinstre Vitan. Incet, incet se apuca si de bucata asta. Dar de ce naibii ATAT de incet?!?! :evil:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 31 Jan 2008 22:13 
bogdan_buc wrote:
Dar de ce naibii ATAT de incet?!?! :evil:


Nu prea au de ce sa se grabeasca, lumea din zona probabil e "fericita". Curand vor incepe si portiunea Dristor-Vitan...probabil 34 va fi deviat prin Dudesti :twisted:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 31 Jan 2008 22:22 
Era sa zic eu un cuvant care incepe cu M ... :evil:
Totusi, aici este vorba despre un tronson foarte mare, cu 5 statii, majoritatea departate intre ele. O sa ia o vesnicie lucrarea asta, si nici macar nu s-au apucat??? :evil: :evil: :x


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 31 Jan 2008 22:34 
100 muncitori / 2 echipaje de la Rutiera

5 zile dezafectare stalpi, statii, catenare
5 zile dezafectare sina + longrine
10 zile compactare + retele edilitare
10 zile asezare longrine + sina noua
5 zile stalpi + catenara
10 zile activitati diverse

Si uite cum in doua luni cu efort sustinut faci tot tronsonul de la Sudului la Dristor dar cu o singura conditie: sa nu munceasca Dorel si Gigel ci Hans si Fritz!!! :evil: :evil: :evil:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 31 Jan 2008 22:48 
Bogdan Ciorascu wrote:
100 muncitori / 2 echipaje de la Rutiera

5 zile dezafectare stalpi, statii, catenare
5 zile dezafectare sina + longrine
10 zile compactare + retele edilitare
10 zile asezare longrine + sina noua
5 zile stalpi + catenara
10 zile activitati diverse

Si uite cum in doua luni cu efort sustinut faci tot tronsonul de la Sudului la Dristor dar cu o singura conditie: sa nu munceasca Dorel si Gigel ci Hans si Fritz!!! :evil: :evil: :evil:


:lol:
5 zile fac planul pentru dezafectare stalpi
5 zile aduc macara si tot ce trebuie pentru scos stalpi
10 zile scot stalpi
20 zile scot sina si caucuicurile care o tin
30 zile sapa santurile
30 zile lucreaza apanova etc la retele edilitare
10 zile am obosit pauza
5 zile pregatire pentru pus terasamentul
10 zile adus materiale
40 zile ajuns la stadiu de montat sina stalpii ...uff vine vara
2 luni pauza din cauza caniculei
40 zile montat sina si asfaltat finisat
30 zile statiile
20 zile pus reteaua de contact
60 zile montat macaze si elemente in intersectii
10 zile probe si in final punere in functiune


Si iata cum se finalizeaza lucrarea in aproximativ un an :lol: :lol: :twisted: :twisted:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu 31 Jan 2008 22:52 
Ai uitat 10 zile, pana scapa de masinile parcate pe linia finalizata!! :twisted: :lol: :lol: . Trebuie sa adori orasul asta... 8-| .
Vom sterge off-topicul mai incolo, acum distrati-va :lol:


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 01 Feb 2008 19:56 
de s-ar lucra macar asa pe toate liniile, dupa un an le-am avea gata, dar ele sunt luate rand pe rand pentru ca nu, viata e lunga si trebuie traita! la maxim in trafic!:))


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri 01 Feb 2008 19:58 
mariane recunoaste ca fara anul asta asa cum l-ai descris tu, n-ar mai fi bucurestiul nostru drag! ne-am intreba in ce oras suntem si am duce dorul lui Dorel si Gigel, ba chiar am sabota lucrarile doar sa tina mai mult..... :D


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 02 Feb 2008 12:34 
Offline

Joined: Fri 09 Nov 2007 19:15
Posts: 100
Location: BUCURESTI
Gata, de azi au inceput lucrarile pe tronsonul Piata Sudului - Vitan. Azi dimineata in zona Big se lucra la scoaterea liniilor de tramvai .


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat 02 Feb 2008 13:19 
Au inceput si la BIG? Se pare ca iar lucraeza pe 2 sectiuni simultan, ca si la Vitan lucrau de zor la scosul liniei. Cine stie, poate anul viitor pe vreamea asta, o sa merg si eu cu tramvaiul pana la BIG 8-| . Partea proasta e ca acum, daca nu suplimenteaza 615 cu vreo 5 autobuze, o sa stam de-o sa innebunim in statii, din cauza lucrarilor :evil:


Top
  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 542 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Next

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group