TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Fri 29 Mar 2024 02:59

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 98 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject: Re: Autobuze DAC 112 UDM
PostPosted: Tue 08 Jan 2019 05:04 
Offline
User avatar

Joined: Sun 18 Mar 2007 18:17
Posts: 106
De obicei nu postez articole de presa (ca a fost un val pe tot felul de siteuri) insa asta a fost facut de un prieten al unui prieten, si a stat de vorba cu mine destul de mult. Nu mi-a schimbat vorbele, si eu zic ca a iesit bune.

https://www.libertatea.ro/stiri/ultimul ... rk-2498240

de Razvan Mihalascu de la Libertatea.ro

Bineinteles, ca au aparut si alte articole unde au furat munca dansului (si prost furat) si le-au postat pe tot felul de site-uri. Acum, cinstit, Libertatea are cam o reputatie mai slaba in ultimii ani, insa reporterul a fost profesionist, politicos, si a iesit ceva care mi-a placut. No fake news here hehe...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Autobuze DAC 112 UDM
PostPosted: Thu 31 Jan 2019 04:41 
Offline
User avatar

Joined: Sun 18 Mar 2007 18:17
Posts: 106
Cel mai recent episode DAC Dynasty....unul trist cu autobuzele clasice STB/RATB/ITB.

Intentia mea a fost ca sa le cumpar (Lotul 4) si sa salvez ultimul Roman 112UD, DAC 117UD de prima generatie, Ikarus IK-4, ultimul ramas din lume si el si eventual ce mai era in lotul respectiv.

Insa Romanul este atat de ruginit ca scheletul este dus. Plus, cand l-au remorcat, l-au rupt in doua. Nu se mai poate salva.

La fel si DACul. Desi scheletul este mai solid, a fost strambat de i-au sarit unele geamuri din chedere. Scarile au fost smulse cand l-au tractat si este complet lipsit de piese.

IK4 are sasiul destul de bun, dar ii lipsesc cam toate piesele exterioare si interioar (gen faruri, usi, sticla pictata etc).

Insa, lucrez cu cineva ca sa salvam macar ceva din ele, gen placile de identificare, inscriptii (de la IK4). Deci poate vor exista asa. Insa ma intristeaza ca asta va fi soarte De Simoanele si Castrosuelor (as fi vrut unul din fiecare). Este greu si financiar, ca ma lupt sa mai cumpar alte autobuze (un articulat, 111RDT, 112RDTM si altele) plus reparatiile de rigoare ca sa treaca ITP.

Mentionez ca nu toate vor veni in SUA. Unele vor ramane in Romania, si cand vor fi reparate si inmatriculate, am de gand sa fac un fel de tur al tarii, similar cu turul Dacia, insa cu DAC, Roman si Rocar.

Daca dorit sa ma ajutati, spuneti tuturor sa se uite la aceste videouri. Cu cat mai multi, cu cat mai mult vor plati cei pentru reclame. De asemenea daca doriti sau stiti pe cineva interesat sa faca reclama, trimiteti-mi un mesaj.

Multumiri Dl Mihai Radulescu pentru fotografii si videouri.



Attachments:
DD9 Shame on STB.jpg
DD9 Shame on STB.jpg [ 569.53 KiB | Viewed 2087 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Autobuze DAC 112 UDM
PostPosted: Fri 22 Feb 2019 05:28 
Offline
User avatar

Joined: Sun 18 Mar 2007 18:17
Posts: 106
Urmatorul episode DAC Dynasty!

Am montat bateriile, si...am mers la o plimbare scurta :mrgreen: , ca Oliviei ii era foame tare (am facut plinul).

Intre timp, cred ca filtrele sunt infundate si trebuie schimbate, ca astazi a mers MULT mai bine (ca era mai cald, si cred ca motorina trecea mai usor prin filtre, fiind mai putin vascoasa). Cand va fi mai cald, voi schimba filtrele!



Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Autobuze DAC 112 UDM
PostPosted: Tue 09 Apr 2019 04:30 
Offline
User avatar

Joined: Sun 18 Mar 2007 18:17
Posts: 106
Am dat de niste probleme...

A cazut rezervorul din cauza ruginii dupa ce am facut plinul (e ultimul episod, inter-sezon, ca inca despachetez cu mutarea si sunt o gramada de lucruri de facut inca). Cand a picat a smuls conducta cu cablurile electrice ce merg la cabina, si ca urmare, demarorul a facut scurt (si bateriile descarcate).

Rezervor... gasesc ceva similar sa incapa, si poate unul de inox cu bretele ce pot sa le gasesc aici si sa nu fie la comanda. O sa coste enorm, mai ales ca parte din schelet unde se prinde e mancat de rugina rau de tot.

Partea electrica e mataraie totala si o sa dureze ceva timp. Mai ales ca a venit un mecanic mobil si prostul a taiat tot ce era fir electric de sub capacul intrerupatorului central, deci tot ce era releu, imbinari taiate, si m-a lasat asa. Deci am vreo 20 de fire care nu stiu unde se duc.

La ritmul asta cred ca Romavia ajunge pe drum inainte de Olivia.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Autobuze DAC 112 UDM
PostPosted: Fri 17 May 2019 18:22 
Offline
User avatar

Joined: Sun 18 Mar 2007 18:17
Posts: 106
Un anunt:

Scuze ca nu am postat nimic, si nu am filmat deloc, dar am avut ceva probleme de sanatate si am fost in urgenta (iara).

Sunt ok (cat se poate) dar ma tin, cum se tine si Olivia. Nu voi abandona masina, dar o sa ma coste enorm doar s-o fac capabila de drum. A fost cam jerpelita inainte de livrare...mai multe detalii vor fi in video.

Cert este ca masina va fi reparata (si eu la fel, lol) si voi posta urmatorul episod (sezon nou)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Autobuze DAC 112 UDM
PostPosted: Thu 26 Sep 2019 06:06 
Offline
User avatar

Joined: Sun 18 Mar 2007 18:17
Posts: 106
Am fost atat de ocupat, ca nu am avut timp sa intru. Am mai postat episoade, dar pe alta platforma, din cauza cenzurii youtube.

Ultimul episod, in doua parti. Partea a doua urmeaza in weekendul asta, si e ceva foarte special. Nu exagerez. Este o premiera mondiala pentru aceste autobuze!

https://www.bitchute.com/video/86PYV5HLr6WJ/


Attachments:
File comment: Premiera Mondiala!
DD21 Premiera Mondiala.jpg
DD21 Premiera Mondiala.jpg [ 660.39 KiB | Viewed 1525 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Autobuze DAC 112 UDM
PostPosted: Wed 04 Mar 2020 11:09 
Offline
User avatar

Joined: Sun 18 Mar 2007 18:17
Posts: 106
Vesti proaste...

Voi suspenda "serialul" din mai multe cauze. Daca la inceput a fost cenzura (in favoare corporatiilor mari de media) acum lipsa de interes a celor din hobby a fost de vina.

Olivia inca e in pana. Piese tot se caseaza fara sa fie vandute. Stiu ca unii se vor bucura (ciuda?) dar macar masina asta va ramane cat de cat. Voi reveni cu poze, cum era pe vremuri, celor care mai sunt activi pe forum, ca publicul larg nu prea e interesat de mai nimic, decat eu stiu ce prostii curente.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Autobuze DAC 112 UDM
PostPosted: Sat 24 Feb 2024 09:18 
Offline
User avatar

Joined: Sun 18 Mar 2007 18:17
Posts: 106
Ambitii de fraier am avut. Na...
112UDMul inca exista, dar se deterioreaza la fel de mult ca si sanatatea mea. 112 Romavia...drama. In fine, masina era superba, dar na..a ajuns vai de ea, ca asa a fost ingrijita. Sa mai ai incredere in romani...ce sa zic. E mare motiv pentru care mi s-a lecuit mult cu masinile astea.

Silviule, eu inca ma uit la fllmuletele tale, daca ajuta cu ceva, pe youtube. Its not over, but...sure feels close


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 98 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group