TTT (Transport-Travel-Tourism)

Silviu Sîntea's page
It is currently Thu 28 Mar 2024 23:27

All times are UTC + 3 hours




Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Autobuze KAROSA
PostPosted: Thu 31 May 2018 00:28 
Offline
User avatar

Joined: Sun 18 Mar 2007 18:17
Posts: 106
Postez cateva poze cu un prototip Karosa. (Nu imi place sa postez poze fara sa stiu autorul, dar discutia asta e importanta dpdv istoric)

Stiam de existenta unui prototip Karosa B731 B1. B1 era un prototip de preproductie care seaman foarte mult cu Dac 112UDM.

Ieri a iesit la suprafata o alta poza cu acest prototip, si se vede si mai mult asemanarea. (Poza e gasita pe facebook, fara autorul postat).

Din ce am cercetat eu, am aflat lucruri contradictorii, asa ca poate putem sa stabilim ce e adevarat.

Unele surse (inclusiv linkul de jos) sustin ca B1 a fost facut intre 1975-1976. Ceea ce l-ar face mai batran ca Dacul. Alte surse sustin ca proiectul B731 a fost inceput in 1980, ce include si acest prototip. Amandoua sursele au argumente bune, asa ca nu stiu exact.

Nu cred ca e vorba de "copie" intr-o directie sau alta, pentru ca alta surse afirma ca designerul celor doua autobuze este acelasi om. Si dupa ce a facut una, s-a dus la cealalta firma.

Cazul 1, daca Dacul e mai batran (cca 1976-77, cand ar fi fost desenat prima oara). Cei de la Karosa nu cred ca ar fi fost impresionati de un design ce aducea prea mult al unui model concurent. Asta ar explica de ce designul B1 nu a continuat, si a fost doar acest prototip, urmat de designul arhi cunoscut de B731.

Cazul 2, daca Karosa a avut designul inainte, in 1975 (deci probabil in 74 ca desen pe planseta). Nu inteleg de ce nu le-ar fi placut B1, ca sa schimbe parbrizul. E posibil sa fi renuntat din cauza sticle curbate, optand pentru parbiz si coltare planare. Apoi inginerul venind la Autobuzul a pus inainte acest design, cu retusari (ca oricine a desenat ceva original, stie, ca daca tot lucrezi la ea, o tot schimbi).

Stie cineva (poate stie Dl Ing Bucsan) cum il chema pe designerul Dacului? Din ce am aflat, nu era inginer (adica de la Politehnica AR), ci mai mult designer industrial. Si am aflat (dar tot neconfirmat) ca Dacul a castigat un premiu de design industrial, (nu stiu pe ce piata, europeana, CAER, sau unde).

(Vreau sa evitam discutii gen furat, sau alte chestii. Corpul clar nu semana, dar corpul e dictat de sasiu, care sunt diferite intre cele doua modele. Botul are elemente foarte similare, chiar daca departe de identice. Interesul este sa gasim raspunsurile la intrebarile istorice)

http://www.mhd-model-praha.estranky.cz/ ... _-dil.html

sursa unor fotografii si informatii


Attachments:
127360.jpg
127360.jpg [ 17.85 KiB | Viewed 2812 times ]
33530466_976635152504259_1991762942894276608_o.jpg
33530466_976635152504259_1991762942894276608_o.jpg [ 193.19 KiB | Viewed 2812 times ]
Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Autobuze KAROSA
PostPosted: Thu 31 May 2018 13:49 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
castrosua wrote:
Stie cineva (poate stie Dl Ing Bucsan) cum il chema pe designerul Dacului? Din ce am aflat, nu era inginer (adica de la Politehnica AR), ci mai mult designer industrial. Si am aflat (dar tot neconfirmat) ca Dacul a castigat un premiu de design industrial (nu stiu pe ce piata, europeana, CAER, sau unde).
Designer-ul caroseriei asa-zis "modernizate" (aka DAC) s-a numit Asztalos Géza si era absolvent al facultatii de design industrial din cadrul Institutului de Arte Plastice Bucuresti (probabil printre primele serii de absolventi cu aceasta specializare, daca nu chiar prima). Caroseria a primit premiul Uniunii Artistilor Plastici (nu mai stiu din ce an, perioada 1976-79), sectiunea design, si acest fapt este consemnat intr-unul din numerele revistei "Arta" (inclusiv cu fotografii ale machetei). Privind discutia despre originalitatea ideii, la vremea respectiva existau doua actiuni prin care Statul Roman isi procura tehnologie: prin licente (vezi caroseria MAN) si prin activitate foarte intensa de spionaj economic, mai ales pe produsele unde exista o miza mare de export.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Autobuze KAROSA
PostPosted: Tue 19 Jun 2018 05:25 
Offline
User avatar

Joined: Sun 18 Mar 2007 18:17
Posts: 106
Aveti cumva o scanare cu revista? Mi-ar place tare mult sa vad acea macheta (in clei probabil).

Cu acel designer, ce s-a mai intamplat? Ca dupa 80 parca a disparut (sa fi fugit din tara?)

Oricum, vreau sa corectez o chestie apropos de spionaj, si acum vorbesc referitor la Autobuzul Bucuresti (si in ceva masura Roman Brasov, si alte cateva intreprinderi).

Echipamentele de pe aceste masini nu erau "furate", ci facute prin licenta (gen suspensii ZF, pompe, rulmenti, etc), si de multe ori importate direct din strainatate. Scriu o carte istorica acum, prin prisma Autobuzul, si ca atare am gasit multe documente, de la tratate internationale ce au facut posibil importul de asa piese, la actele de vanzare, chitante de la producatorii externi, pe langa alte informatii.

Statul Roman TREBUIA sa spioneze, dar pe rusi, in urma unui tratat semnat in 69. Insa vizitele lui Ceausescu in China si Corea de Nord l-au facut sa creada ca e mai tare decat toti...In fine, nu pot scrie toata cartea aici, dar din pacate stim ce a urmat in anii 80, si revenind la masini, ele au suferit, cu exceptia celor de export care au fost la nivel mondial.

PS. Un coleg din clubul auto de aici, a lucrat de DAC 117UD-X cand au venit noi noute! Singura problema a lor a fost, ca documentatia trimisa cu cele doua autobuze era in...germana. Deci, deja era clara indolenta. Chiar daca produsul era bun, a trebui cineva sa vina sa le scrie "user manual" ca nu s-au putut obosi...si asta era la contractul cel mai ravnit (initial 150 de buc. cu extensie de 70).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Autobuze KAROSA
PostPosted: Tue 19 Jun 2018 12:16 
Offline

Joined: Mon 01 Oct 2007 17:54
Posts: 3297
castrosua wrote:
Aveti cumva o scanare cu revista?
Nu, ultima data am avut in mana acea revista in 1988... Probabil se poate gasi, cu mult noroc, pe la unele biblioteci.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 4 posts ] 

All times are UTC + 3 hours


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group