Am gasit pe vechiul forum. Era o discutie pe care o pornisem cu ManAndCat de la sistemele DELTA facute praf.
Cateva pasaje:
"Inainte ca traseele 16 si 16b (1996) sa lege Canta (initial Gara) de Tatarasi prin Podu Ros (respectiv Podu Ros prin Tatarasi), parcursul lor initial a fost... Pd. Ros - Mase Plastice - TV - Elena Doamna - Pd. Ros, respectiv invers. Au fost cele mai hazlii trasee de tramvai din Iasi (iti dai seama ca vagoanele circulau goale) si au urmat rutele respective timp de cateva zile
. Tot la capitolul trasee hazlii, pe la inceputul anilor 2000 a existat ruta 50 de autobuz, menita a lega centrele comerciale: CUG 1 - Siraj - Socola - Pd. Ros - Magazin Moldova (si Hala Centrala) - TV (Iulius Mall). Si asta a avut o viata scurta (circa o saptamana
). Au circulat Saviem-uri.
Pe 16 si 16b, in ambele variante, au mers Tatre."
"Nu stiu daca ruta initiala pentru 16 si 16b mai apare in amintirile multora, mai ales ca a avut o viata extrem de scurta. Si acum, cand ma gandesc, nu pot sa ma abtin sa nu zambesc
.
Retin ca an de modificare pentru 16 si 16b 1996 (eram in anul 2 la AC) si stiu ca modificarea s-a facut imediat, fara vreo perioada de timp in care sa nu fi existat numerele 16 si 16b. Cat au mers de la Gara a circulat si 11, acesta fiind desfiintat dupa prelungirea lui 16 si 16b pana in Canta (nu isi mai avea sensul).
Numarul 7 (care pe vremuri avea parcursul Gara - Centru - Pd. Ros - Tatarasi Nord, fiind acoperit cu Timis-uri) a reaparut in acea perioada si urma ruta Copou - Piata Unirii - Tg. Cucu - Piata Unirii - Gara (iti dai seama ce confuzii apareau; vezi si linia 6b care ar trebui sa apara in curand, conform planului de transport aprobat anul trecut), insa nu a avut viata lunga. Cand a venit la conducerea regiei dl. Garlea si traseele au fost zdravan bucatite, au fost desfiintate 16 si 16b si a fost reintrodus parcursul Canta - Gara - Tg. Cucu (fostul 11), cu numarul 7 (recent, dupa cum stii, linia 7 a fost prelungita prin TV pana in Baza 3).
Tot in acea perioada a fost desfiintat traseul 47b de autobuz (fost 47 inainte de darea in functiune a liniei 47 de troleibuz), care lega Dacia de Tatarasi Nord, prin Zona Industriala si a fost infiintat traseul 11 de tramvai, pe parcursul actual, intre Dacia si Tatarasi Nord, prin N. Iorga (fost Republicii). De asemenea, au disparut traseele inel 11 si 11b de autobuz (Baza 3 - Socola - Pd. Ros - Tg. Cucu - Piata Eminescu - Pacurari - Canta - Gara - Gara Internationala - Cantemir - Pd. Ros - Socola - Baza 3, respectiv invers) si a fost infiintat traseul 19 (Canta - Gara - Pd. de Piatra - Soseaua Nationala - Pd. Ros - Socola - Baza 3, ulterior modificat si trimis pe Poitiers, spre CUG 1); traseul 30 a fost mutat din Pd. Ros pe N. Iorga (fost Republicii); traseul 3 de tramvai a fost impartit in 2 (3 - Gara - Tatarasi Sud si 14 - Tatarasi Nord - Dancu), insa, in urma protestelor celor din Dancu s-a revenit asupra deciziei."